Турска опет користи мигранте као средство притиска на Грчку
Од нашег дописника
Атина – Атина остаје спокојна и не намерава да упадне у замку ескалације коју Анкара покушава да наметне директним нападима на премијера Киријакоса Мицотакиса, свакодневним провокативним повредама грчког ваздушног простора, покушајима да се слањем чамаца са стотинама избеглица поново изазове мигрантска криза... Ово је порука шефа дипломатије Никоса Дендијаса после, како је рекао, невиђене недипломатске изјаве председника Ердогана да „за њега премијер Мицотакис више не постоји, да с њим више неће преговарати, да ће сарадњу наставити с часним политичарима”. Дендијас подвлачи да Грчка има своју позицију, да је Атина приликом сусрета Мицотакиса и Ердогана показала жељу за сарадњом, али да дијалога с режимом који упућује увреде и чији авиони незаконито прелећу грчку територију тешко да може бити. Навео је податак да су турски војни авиони 42 пута у кратком интервалу надлетали грчка острва и приближили се луци Александруполис, која постаје енергетски чвор за цео регион.
„Грчка неће толерисати нарушавање међународног права и трудићемо се да нашим партнерима у свету покажемо да турски поступци представљају претњу нашим интересима и безбедности”, изјавио је шеф грчке дипломатије у интервјуу за радио Скај 103.
Дендијас објашњава да је, кад је реч о украјинској кризи, Турска очекивала да ће јој ангажовање обезбедити геополитичку предност, да ће се односи Атине и Вашингтона расплинути... Чињеница да се десило управо супротно – да је Вашингтон показао да Атину види као саговорника од поверења у ширем региону, који своју политику базира на праву, стабилности и принципијелности – изазвала је незадовољство председника Ердогана, који је премијера Мицотакиса чак оптужио за намеру да током посете Вашингтону блокира продају Турској америчких авиона Ф-16.
Посета Мицотакиса САД и његов историјски говор у Конгресу, који је дочекан аплаузом, како подвлаче овдашњи аналитичари, изазвали су гнев суседа, јер је било очигледно да су конгресмени на страни Грчке кад је реч о осуди турских провокација и повреда међународног права. Одмах после неодмерених порука упућених грчком премијеру енергични став заузела је и Европска комисија, која је Турску подсетила да добросуседски односи и узајамно уважавање представљају основу за конструктивну сарадњу с ЕУ.
Међутим, то Анкару не спречава да притисак на Грчку поново врши претњама и подсећањима да мигрантска криза није прошла и да увек може да се понови. Тако је почетком недеље са турске обале упућено неколико чамаца са 600 миграната који су незаконито покушали да уђу у грчке територијалне воде. Све се одиграло недалеко од грчких острва Хиос и Самос, где су грчки патролни чамци брзо регистровали пловила и обавестили турску обалску стражу. Четири гумена чамца одмах су се окренула и вратила у турске воде, али се очекује да ће, с обзиром на повољне временске услове, бити све већи број покушаја незаконитог уласка у Грчку. Због тога се појачавају пограничне контроле на мору и на копну. Наиме, током ове недеље свакодневно је најмање 300 миграната покушавало да пређе реку Еврос (Марицу), која је природна граница између Грчке и Турске. Иако је контрола ригорозна после инцидената од пре три године кад су десетине хиљада миграната с турске стране јуришале на грчку границу, после чега је у дужини од 40 километара подигнут зид од бодљикаве жице, низак водостај реке мами мигранте да покушају незаконити улазак на грчку територију.
Министар за заштиту грађана Такис Теодоракис потврђује да је притисак на граници код Евроса константан, али да полиција и војска штите целовитост земље и да, како је рекао, „ником неће бити дозвољено да у Грчку уђе нелегално”.
Док турска страна оптужује Грчку да употребљава недозвољену силу приликом враћања чамаца с мигрантима, Атина упозорава Анкару да не предузима довољно мера против шверца људи и да је недоследна у примени споразума с ЕУ из 2016, којим су прецизирани контрола и заустављање мигрантског таласа.
Мицотакис бесан на Ердогана
Грчки премијер оштро је одговорио на нападе из Анкаре и поручио председнику Ердогану да се „грдно вара ако мисли да Грчка неће бранити свој суверенитет и да неће у свакој прилици међународној заједници стављати до знања да се Турска понаша као ревизионистичка сила”.
Грчка је генералном секретару УН упутила писмо, у којем упозорава да Турска поново доводи у питање суверенитет Атине над егејским острвима, да не поштује међународно поморско право кад је реч о разграничавању територијалних вода и ексклузивних економских зона, да не поштује правну, историјску и фактичку ситуацију, о чему сведоче свакодневне повреде ваздушног и морског пространства Грчке.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.