Настављен рад на Грађанском законику
Рад на нацрту Српског грађанског законика настављен је иако је владина комисија престала с радом. Удружење правника Србије завршиће започети посао на преднацрту о коме је већ вођена вишегодишња јавна расправа. Рад на коначној верзији преднацрта био је приведен крају када је Влада Србије 2019. године донела одлуку о престанку рада Комисије за израду Грађанског законика.
– Удружење правника Србије поново је окупило стручњаке који су радили на тексту будућег грађанског законика. Нова радна група ће наставити с радом. То је наш дуг према грађанима Србије. Разматрамо све предлоге који су пристигли током јавне расправе, анализирамо преднацрт и све примедбе – каже проф. др Миодраг Орлић, председник Удружења правника Србије.
Удружење није било активно због познатих разлога изазваних пандемијом, али сада наставља сарадњу с представницима правне науке и праксе из наше земље и целог региона. Већ је припремљено саветовање, заједно са удружењем правника Републике Српске, које ће од 11. до 15. јуна бити одржано у Будви, а расправљаће се о актуелним темама, као што су примена вештачке интелигенције у области права, питања радног права, осигурања, али и о новим идејама које су биле актуелне у преднацрту грађанског законика, као што су еутаназија, сурогат материнство, неимарско право.
Посебно ће бити занимљива тема о кривици као основу грађанскоправне и кривичноправне одговорности, затим о кривичним делима из закона о девизном пословању, прању новца, проблемима у поступку приватизације. Правници ће расправљати и о јавнобележничком систему, извршењу, стечајном праву, задужбинама, а такође и о праву на накнаду штете коју траже наследници у случајевима рехабилитације.
– Задатак Удружења правника Србије је да се бори за праведно право јер право може постојати само ако тежи правди. О односу права и правде писано је много, али за нас остају оне основне поруке – да је правда највиша стожерна врлина, а да је право пут ка правди – каже професор др Миодраг Орлић.
Подсећа да је римски правник Улпијанус пре више од 2.000 година упутио човечанству три важне поруке: Часно живети. Никога не повредити. Сваком своје дати.
То су поруке којима се руководи и Удружење правника Србије када указује на законе који нису праведни. Један од таквих закона, каже професор, јесте Закон о приватизацији, чије су неправедне и штетне одредбе и данас на снази. Због тога, истиче, наша земља данас губи у арбитражним споровима и пред Европским судом за људска права, где излази на видело све што је неко покушао да заташка.
– Рђаве одлуке добијају свој ехо на страним судовима. Оне се могу утишати на домаћем терену, али излазе на видело у иностраним инстанцама – каже др Орлић.
Због инфлације прописа много је неусаглашених норми у различитим законима. Зато је кодификација грађанског права неопходна. Када је 2014. године тадашњи министар правде Никола Селаковић званично отворио јавну расправу о преднацрту грађанског законика, поручио је да се у мноштву правних прописа нико не сналази лако, а да грађанско право мора бити засновано на начелима савесности и поштења.
Објашњавајући однос између малих појединачних закона, који се стално мењају, и велике кодификације, професор Орлић подсећа на речи министра Селаковића којима је најавио почетак јавне расправе: „Законодавац је уморан и рутиниран. На делу је инфлација прописа која уситњава правни систем и ствара међусобно одвојена и готово ничим неповезана острва правног поретка. Мноштво прописа угрожава свест о обавезности права.”
Преднацрт грађанског законика обједињује облигационо, стварно, породично и наследно право. Објављен је у 12.000 примерака у посебном издању часописа „Бранич”, који издаје Адвокатска комора Србије.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.