Рат и криза забринули и богате путнике
Рат у Украјини је неповољно утицао на планове туриста из далеких земаља, попут Јапана, Бразила, Канаде, САД и Кине, да овог лета посете Европу. Осим руско-украјинске кризе, на то су утицали и погоршање економских услова, ковид, али и разни геополитички потреси и напета атмосфера у свету која шаље несигурну слику и није довољно опуштена да би се туристи одлучили за далека путовања. Истраживање које је спровела Европска комисија за путовања (ЕТЦ), која на свака четири месеца прави „барометар дуголинијских путовања”, показало је да је Бразил једино тржиште на ком се жеља туриста за путовањима знатно повећала у односу на претходних годину дана. У свим осталим земљама које су предмет истраживања намера људи да путују у летњем периоду у Европу и даље је испод нивоа пре пандемије.
– Иако је руско-украјински сукоб створио нове изазове за европски сектор путовања, чини се да је имао ограничен утицај на расположење путника у свим земљама, осим у Кини и Русији, при чему је већина испитаника (76 одсто) изјавила да сукоб није разлог што неће путовати. Резултати показују да су забринутост због ковида 19, трошкови путовања и недостатак одговарајућих саобраћајних веза главни разлози што ће и ове године прескочити одмор у Европи – наводи се у извештају Европске комисије за путовања. Из ове комисије су поручили како је добро сазнање да рат у Украјини није нова препрека путовањима, с обзиром на то да се туристички сектор и даље споро опоравља од пандемије.
– Европа је и даље сигурна и привлачна дестинација за путовања. Ипак, последице сукоба, као што су раст трошкова живота и трошкова путовања, сметају да крене прави опоравак путовања. Повратак туриста из прекоморских земаља биће кључан за опоравак сектора – изјавио је Луис Араујо, председник ЕТЦ-а. Иначе, због санкција уведених Русији жеља путника да посете Европу пала је на најнижи ниво икада. Мања је чак и у односу на први талас короне, када је већина европских земаља имала уведене најстроже мере изолације.

– Више од половине анкетираних Руса (60 одсто) не планира да путује ван граница Заједнице независних држава. Међу малобројним Русима (20 одсто) који планирају да путују, али не у Европу, девет процената је изјавило да је тренутна ситуација негативно утицала на њихову заинтересованост за путовања у ЕУ у наредним месецима, док је седам одсто оних који и даље ЕУ сматрају атрактивном дестинацијом и радо би је посетили у будућности – наводи се у истраживању. Када је реч о путницима из Кине, руско-украјински сукоб их је обесхрабрио, те само 19 одсто намерава да путује. Међутим, рат није главна брига за туристе који иначе нису склони да ризикују. Пандемија и строги приступ сузбијању пандемије, односно принцип нултог ковида, у 30 одсто случајева је разлог што немају намеру да путују. Истраживање показује да се жеља за путовањима у Европу незнатно повећала у односу на прошлу годину, али велики проблем праве ограничења путовања која има Кина у случају међународних путовања. Сигурно је да један велики проценат путника са Далеког истока сања о европским градовима, али је примећено да их сада више интересују различити садржаји, чак и они који обезбеђују више изолованости. У случају Сједињених Америчких Држава, занимљиво је да је интересовање за путовања у Европу опало, али главни разлог је економске природе јер је инфлација знатно повећала путне трошкове и не зна се како ће се кретати у будућности.
– Американци у Европу путују углавном у јулу и августу, али већина оних који су изјавили да желе у ЕУ овог лета и даље није резервисала своје карте, што показује колики је страх од економске и геополитичке неизвесности. И Канађани се на сличан начин колебају поводом тога када да крену на свој следећи европски одмор, па је тек 30 одсто резервисало карте за ово лето. Испитаници из Канаде су изјавили да желе да посете медитеранске земље, а у самом врху интересовања су им Француска, Италија и Велика Британија – наводи се у истраживању ЕТЦ-а. Ако се европске туристичке земље некоме издалека могу надати, онда су то свакако гости из Бразила. Они имају најпозитивнији став према дугим путовањима у Европу, а поновно отварање авио-саобраћаја их је додатно подстакло. Тако се сваки други Бразилац припрема да током следећа четири месеца посети Европу. Готово 50 одсто је већ резервисало авионске карте, а најпопуларнији месеци су јул и август.
И даље мала потражња из Јапана
Иако је интересовање путника из Јапана чак мало и порасло, само 14 одсто ће ове сезоне посетити неку европску земљу. Већина је као главни разлог навела лоше путне везе између Европе и Јапана, а то се могло и очекивати после недавног отказивања летова због забринутости поводом коришћења руског ваздушног простора. За оне који су спремни на дужа путовања како би стигли до Европе, Италија, Француска, Немачка и Велика Британија су и даље најпривлачније дестинације.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.