Руска војска оборила украјински авион Су-25 код Николајева
Министарство одбране Русије саопштило је да је руска војска оборила украјински авион Су-25 у Николајевској области, јавио је Ројтерс.
Навели су и да су гађали командне пунктове украјинске војске у близини Харкова.
Униан преноси да је током ноћи погођена библиотека средње школе у Харкову и да су ватрогасци током гашења пожара пронашли тело једне особе.
„Руска авијација током војне операције у Украјини успешно користи модернизоване авионе Су-25СМ3. Они су опремљени системом електронске борбе 'Витебск-25' који их штити од ракетних напада преносивих противавионских ракетних система противника“, пишу руски медији, позивајући се на војне изворе.
Како је прецизирано, та модификација јуришне летелице користи се углавном у јужном правцу и у Донбасу.
„Системи 'Витебск' налазе се на подвесним носачима авиона Су-25СМ3 и показују високе перформансе и генерално прилично успешно извршавају своје задатке“, наводе руски извори а преноси Спутњик.
Такође је саопштено да се такви системи инсталирају и на хеликоптере Ка-52 и Ми-8.
Кијев:Русија мора да гарантује безбедност поморских рута
КИЈЕВ - Русија мора да гарантује безбедност комерцијалних конвоја и морских лука за извоз житарица, изјавио је данас портпарол украјинског Министарства спољних послова Олег Николенко.
„Као први корак, Русија мора да повуче своје снаге из украјинског поморског подручја и обезбеди безбедносне гаранције за луке и комерцијалне конвоје”, написао је Николенко на Фејсбуку.
Према речима Николенка, Украјина заједно са својим партнерима покушава да оформи међународну мисију под окриљем УН која би преузела одговорност да обезбеди функционисање поморских извозних рута за украјинску пољопривредну робу.
„Око 22 милиона тона житарица је заробљено у лукама и не може да се испоручи потрошачима, пре свега, у Африци и Азији. Алтернативни копнени путеви неће у потпуности решити то питање због њиховог малог капацитета”, навео је Николенко и додао да је Украјина остала посвећена тражењу начина да деблокира руте које пролазе кроз Црно и Азовско море како би спречила глобалну прехрамбену кризу, јавља Тасс а преноси Танјуг.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров раније је изјавио да ће руска морнарица омогућити безбедан пролаз за бродове који превозе украјинско жито, ако се Кијев позабави чишћењем приобалних вода од мина, наводи руска агенција.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.