Охрид је спреман за „Отворени Балкан”
Специјално за „Политику”
Скопље – У Охриду су корени духовности свих словенских народа. Управо у овом граду, у загрљају 365 цркава, очекује се почетак самита „Отворени Балкан”, који ће се одржати сутра и прекосутра. Овај догађај изазвао је значајну међународну пажњу, прати га 150 акредитованих новинара из целог света, а наш водич границама „Отвореног Балкана” данас је Марјан Забрчанец, координатор ове регионалне иницијативе у Влади Републике Северне Македоније.
„На самиту очекујемо око 300 учесника из економског, културног и политичког круга у региону. Потврђени су лидери Ковачевски, Вучић, Рама, Абазовић и Тегелтија. Очекујемо видео-обраћање специјалног посланика САД за Балкан Ескобара, а самиту ће присуствовати и еврокомесар за проширење Вархељи. Потврђени су и руководиоци Регионалног савета за сарадњу, ЦЕФТА, RYCO, Атлантског савета, Фондације ’Отворено друштво’, као и представници НДИ, ИРИ, ФЕС за Северну Македонију, као и амерички амбасадори (или њихови представници) у Скопљу, Београду и Тирани. Овај ниво интересовања међународне заједнице говори о огромној подршци коју има ’Отворени Балкан’ не само од грађана наших земаља већ и од САД и ЕУ”, истакао је Забрчанец.
У време светске кризе и глобалне поларизације „Отворени Балкан” својим чланицама обећава просперитет и заједништво у борби с недаћама које носи свакодневица. Лидери Северне Македоније, Србије и Албаније нашли су компромис упркос неким политичким разликама. Наиме, Северна Македонија и Албанија су чланице НАТО-а, док Србија води војно неутралну политику. Ово је још један доказ да је дијалог моћно оружје за постизање мира, стабилности и савезништва упркос различитостима, па и опречним погледима у неким сегментима.
Предрасуде, којих је свакако било у не тако далекој прошлости, падају у воду пред чињеницама које недвосмислено указују на добробит грађана три државе: слобода кретања, сита породица и топла кућа. Срећом, предрасуде су још раније потопљене. Не овде, у Охридском језеру, где би можда затровале најстарију флору и фауну језера старог око три и по милиона година, које се простире на 349 квадратних метара и чија провидност достиже дубину од 22 метра.
Визија Вучића, Раме и Заева, бившег премијера Северне Македоније, укорењена је у Новом Саду, на Дунаву, где је петроварадински сат показао да је време да се мирним кораком сви у региону сједине и заједно граде пут ка евроинтегративним процесима. Значајне политичке одлуке биће донете и овде, на Охриду, у близини Титове виле, једног од најзначајнијих светских визионара и творца несврстаног света. Нове договоре који ће прокрчити даљи пут грађанима Србије, Северне Македоније и Албаније потписаће на трилатералном нивоу надлежна министарства.
„На овом самиту у фокусу су теме туризма и културе, због чега имамо госте из целог региона који припадају туристичком и културно-уметничком сектору. Иницијативе ће резултирати новим пројектима за боље туристичке понуде грађанима ’Отвореног Балкана’, али и за презентацију региона као јединствене туристичке дестинације. Такође, биће представљени попусти за омладину за летовања у Србији и Албанији, и обрнуто, као и попусти за грађане Србије и Албаније за путовања у Северну Македонију. Када је реч о сектору културе, сарадња између културних радника и оператера све три земље довешће до обогаћења културних програма, одржавања више фестивала, чиме ће регион постати атрактивнији за привлачење гостију ван ове три земље”, објашњава Забрчанец.
Забрчанац је нагласио и промену става Црне Горе према „Отвореном Балкану”, чијем самиту ће овога пута присуствовати и црногорски премијер Абазовић. Он, као и босански лидер Тегелтија, долази као посматрач, али ће, сасвим сигурно, имати шта да пренесе својим грађанима када је реч о предностима и погодностима које доноси ова регионална иницијатива. Забрчанец је још једном нагласио да „Отворени Балкан” није замена за ЕУ, нити одрицање од чланства у унији: „Поред економске сарадње, ’Отворени Балкан’ подразумева и политичку иницијативу. Политички циљ је јасан – европеизација региона и чланство земаља из целог региона у ЕУ. Није реч ни о каквој замени за ЕУ, нити одустајање од пријема у ЕУ. Напротив, пројекти ’Отвореног Балкана’ управо су оличење европских вредности – несметани проток људи, робе и добара.”
Председник Србије Александар Вучић, премијер Албаније Еди Рама и премијер Северне Македоније Димитар Ковачевски, као и његов претходник Зоран Заев, ући ће у историју због савезништва којим су пребродили све несугласице за добробит својих грађана, којима су омогућили слободу кретања, несметани проток робе и новца. Формула којом су то успели остаће тајна.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.