Фискални савет предлаже да се пензије усклађују два пута годишње
Фискални савет Србије у нацрту фискалне стратегије за 2023. годину с пројекцијама за наредне две године предлаже да се пензије уместо једанпут годишње, убудуће усклађују два пута. На тај начин би ова примања најстаријих у новим околностима могла боље да прате привредна и инфлациона кретања.
Зато као један од праваца који би влада требало да размотри јесте управо обавеза усклађивања два пута годишње као што је било раније – 1. априла и 1. октобра. Главни разлог ове промене је раст инфлације (што је правило које увелико важи за различите облике социјалне помоћи) и промена пондера (повећање пондера, пондера за зараде, смањење за инфлацију).
У време усвајања овог законског решења била је постигнута сагласност да се пензије усклађују годишње што је у тадашњим околностима било разумљиво имајући у виду да је инфлација била прилично стабилна. Данас је ситуација другачија. Инфлација је висока и убрзана, а једногодишње усклађивање доводи до тога да пензионери тек с кашњењем од око пола године добијају повећање примања, наводи се у извештају ФС-а.
Представници Фискалног савета сматрају да би требало додатно унапредити и ојачати постојећу „швајцарску формулу” како би пензије у новим околностима могле боље да прате привредна и инфлациона кретања. Које год техничко решење влада да одабере, важно је да се омогући стабилизација фонда пензија на економски одрживом и друштвено прихватљивом нивоу. Иначе, како се наводи у овом документу ФС „швајцарска формула” којом се пензије усклађују 50 одсто с растом зарада и исто толико с растом инфлације, обезбедиће стабилан и прихватљив ниво издвајања, али у средњем року због измењених околности потребна је њена надоградња.
Државна издвајања за пензије су уз зараде у јавном сектору највећи буџетски расходи и због тога имају веома изражен утицај на фискалне резултате. И поред тога пензије су се често неодмерено повећавале чиме је нарушавана финансијска одрживост.
Из ФС-а подсећају да је у 2018. години законским променама уклоњена формална брана, чиме су се отворила врата да се пензије одређују дискреционо о чему је Фискални савет више пута писао.
Ипак од 2020. пензије се поново усклађују према објективној „швајцарској формули” чиме је у домаћи пензијски систем враћено решење за контролу ових расхода.
Да би усклађивање пензија требало поново да буде два пута годишње како их инфлација не би обезвредила одавно су влади предлагали и представници пензионерских удружења и синдиката. Јован Тамбурић, председник Удружења синдиката пензионисаних војних лица реаговао је чим је објављено да је међугодишња инфлација 9,1 одсто. Објаснио је тада да су само у 2022. усклађивањем по измењеној „швајцарској формули” пензионери оштећени због инфлације и раста плата у другој половини 2021. за најмање 6,3 одсто.
Љубиша Бабић, генерални секретар Удружења синдиката пензионера Србије у више наврата је апеловао да је трка са ценама која је почела још у децембру 2021, па бесомучно настављена почетком године, увећала за пензионере редовне месечне трошкове за 50 процената. То је инфлација због чега пензије морају поново да се усклађују два пута годишње и спречи њихово даље обезвређивање.
А да простора за чешће и процентуално веће усклађивање има потврђују и најновији подаци Фонда ПИО према којима су и овогодишње априлске пензије за пензионере фонда запослених у потпуности исплаћене из буџета. Како се може видети на сајту, ПИО фонд за ту намену није повукао ниједан динар дотација из буџета, изјавио је Реља Огњеновић, заменик директора ПИО фонда.
– Укупно наплаћени доприноси за пензијско и инвалидско осигурање од 1. јануара до 31. маја ове године су за 3,3 милијарде већи од финансијског плана, а у односу на првих пет месеци прошле године у овој је наплаћено више изворних прихода за 20,5 милијарди динара. Фонд је 2021. први пут после неколико деценија за два месеца исплатио пензије корисницима категорије запослених без додатака из буџета, а на нивоу целе прошле године дотације из буџета су сведене на 14,8 одсто – објаснио је Огњеновић.
Својевремено је из буџета за исплату пензија ишло више од 40 одсто укупних средстава због чега је ММФ дуго опомињао надлежне у Србији да је то превише и да са 13 процената учешће пензија у БДП-у мора да сведе на 11 одсто, што је и урађено.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.