На смрт осуђени два Британца и Мароканац који су се борили на страни Украјине
ДОЊЕЦК – Врховни суд самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) осудио је данас на смрт двојицу британских држављана и једног Мароканца због, како наводе, учешћа у непријатељствима на страни украјинских оружаних снага у својству плаћеника, јавља агенција ТАС С.
Како се наводи у пресуди, у светлу почињених злочина Ејден Аслин, Шон Пинер и Садун Брагим осуђени су на смрт.
Врховни суд ДНР јуче је објавио да су Британци Пинер и Аслин и држављаним Марока Брагим, који су ратовали на страни Украјине, делимично признали кривицу.
Након што су ухапшени они су признали да су прекршили члан 232 Кривичног закона ДНР „Пролазак обуке у циљу терористичке активности”, а за то кривично дело предвиђена је казна затвора од 15 до 20 година, пренео је Спутњик.
Истрага је утврдила да су Британци и Мароканац за новчану накнаду учествовали у „оружаној агресији Украјине у циљу насилног преузимања власти у ДНР”, јавља Танјуг.
Осим тога, Пинер и Брагим су се изјаснили кривим за акције усмерене на насилно преузимање власти, што је кривично дело из члана 323 Кривичног закона ДНР и за које је прописана затворска казна од 12 до 20 година, а у случају отежавајућих околности или у ратно време смртна казна уз одузимање имовине.
Међутим, они нису признали кривицу која предвиђа део члана 430 – „Учешће плаћеника у оружаном сукобу или војним акцијама”.
Британци Шон Пинер и Ејден Аслин и Мароканац Садун Брагум предали су се у Маријупољу средином априла.
Руско Министарство одбране саопштило је да „плаћеници који су стигли у Украјину нису борци, те да их у најбољем случају чека дугогодишња затворска казна”.
Лондон дубоко забринут због смртних казни Британцима
ЛОНДОН – Велика Британија дубоко је забринута због смртних казни које је двојици Британаца изрекао суд самопроглашене Доњецке Народне Републике (ДНР) и радиће на њиховом ослобађању, изјавио је данас портпарол премијера Бориса Џонсона.
„Дубоко смо забринути због тога. Стално смо говорили да ратни заробљеници не би требало да буду експлоатисани у политичке сврхе”, рекао је портпарол Џонсона новинарима, преноси Ројтерс.
Како је навео, према Женевској конвенцији ратни заробљеници имају имунитет као борци и не би требало да буду кривично гоњени за учешће у непријатељствима, јавља Танјуг.
„Наставићемо да радимо са украјинским властима у покушају да обезбедимо ослобађање било ког британског држављанина који је служио у украјинским оружаним снагама и који се држе као ратни заробљеници”, додао је портпарол британског премијера.
Подели ову вест









Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.