Репрезентацији никад није било теже
Док се још чује ехо обрачуна Црвене звезде и Партизана – у којем је кошарка била споредна ствар – подигнимо главу на тренутак из те прашине да видимо шта се догађа са репрезентацијом Србије! Ситуација ни ту није сјајна, само се о томе мало говори, јер без репрезентације се очигледно може, али шта би био овај живот без „вечитих ривала”!
Зна се – национални тим долази на дневни ред тек онда када сви остали намире своје апетите. Уосталом, и посета на утакмицама довољно говори колико је ко битан у овој земљи, где се тражи улазница више за братоубилачки „рат” у кошарци, док фудбалери Србије – који су одличним играма изборили пласман на Светско првенство у Катару – играју пред празним трибинама.
Зато не треба никога да чуди то што је Словенија, са три и по пута мање становника, испред Србије у кошарци. Словенци, европски прваци и полуфиналисти Олимпијских игара (на којима српски тим није учествовао), 15. јуна почињу припреме за нова два кола квалификација за Светско првенство 2023, а у Србији ће се тада и даље играти домаће првенство. Толико о приоритетима…
Како ће селектор Светислав Пешић организовати припреме за једну од кључних утакмица у квалификацијама, у Риги против Летоније (30. јун, три дана касније Србија дочекује Белгију у Нишу), када се зна да ће се мечеви за титулу државног првака играти до 19. јуна. Како се дошло до тога да једно по свим одликама споредно такмичење, у којем шампион нема никакву сатисфакцију осим што може да каже да је првак Србије, буде важније од репрезентације?
Први корак ка овом апсурду направљен је пре више од десет година, када је Удружење лигаша добило зелено светло од Кошаркашког савеза Србије (КСС) да независно од њега води такмичење. Из године у годину расла је моћ клубова, смањивала се моћ савеза, па се дошло до тога да имамо лигу која је мало коме интересантна. Зато што се преко ње не излази на европску сцену, зато што млади играчи не добијају шансу (част изузецима), а да је среће – та лига би могла управо да буде окренута младима, да се кроз њу развијају, да ту виде своју шансу макар у првим годинама своје каријере. Таква лига би била добра и за клубове и за репрезентацију.
И без ових унутрашњих проблема, репрезентација је суочена са великим изазовима, тако великим да јој предстоји жестока борба за пласман на Светско првенство 2023. године. Некима квалификације изгледају као рутинска ствар, позивају се на традицију Србије, међутим, систем такмичења је такав (већ четири године) да фаворизује слабије репрезентације, а десеткује оне најбоље. Тешко ономе ко има много играча у НБА и Евролиги, а благо ономе ко има гро репрезентативаца у својој лиги?!
Додатно оптерећење је то што, према споразуму НБА и Фибе, играчи из најбоље лиге света имају могућност да тренирају максимум 28 дана у репрезентацији. То значи да би укључивање НБА играча уочи овог „прозора” квалификација (30. јун – 3. јул) потрошило добар део дана за њихове припреме за Европско првенство крајем лета (1–18. септембар). Приоритет су, како је Пешић више пута истакао, квалификације за Светско првенство, јер до Евробаскета ко жив ко мртав.
После четири од шест кола првог круга квалификација, Србија је прва у А групи са скором 3-1, друга је Летонија (3-1), трећа Белгија (2-2), четврта Словачка (0-4). Пошто три селекције иду даље, само бодови против њих се преносе у други круг, а ту је ситуација следећа: Летонија има две победе (обе против Белгије), Србија и Белгија по једну. Летонци нас дочекују 30. јуна, вероватно пред пуним трибинама и у јаком саставу. Пошто не учествују на Евробаскету, већ сада могу да „активирају” своје играче из НБА (Порзингис, Бертанс). У каквом год саставу да буду, наша репрезентација ће бити пред великим изазовом.
Још теже ће бити у другом кругу квалификација, у којем се А група укршта са Б из које су нам ривали Грчка (тренутно две победе), Турска (1) и Велика Британија (1). После искључивања Белорусије из такмичења (због стања у Украјини), профитирали су Турци којима је „обрисан” пораз од Белоруса, што додатно отежава пут Србије ка „Мундобаскету 2023”. Из другог круга најбоље три екипе пласираће се на шампионат, а како сада ствари стоје, одлука ће пасти између ове четири селекције: Србија, Грчка, Турска, Летонија.
Крајем августа, непосредно уочи „Евробаскета 2022”, играће се још два кола квалификација за светски шампионат, тако да нас чека бурно кошаркашко лето.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.