Амбасадорка заплањског краја
„Иронија судбине – пишем читав живот, борим се за очување заплањског дијалекта, а мене и мој крај прославила је – случајно усликана фотографија. Ипак, срце ми је пуно, пре свега због људи, мојих Заплањаца, који су ме већ прогласили амбасадорком заплањског краја.” Овако за „Политику” прича Негослава Станојевић из Ниша, која је први победник на конкурсу за најлепшу фотографију Србије, који је покренуо председник Србије Александар Вучић на инстаграм профилу „будућностсрбијеав”.
„Хвала што сте се одазвали у толиком броју, што нам говори не само да је Србија прелепа земља већ и да наши грађани имају добро око за сјајне фотографије. Ове недеље имамо и првог победника. У питању је фотографија Негославе Станојевић, а снимљена је у селу Доњи Присјан, у засеоку Ливађе”, навео је председник Вучић на „Инстаграму”.
Негослава Станојевић (64) дипломирани је економиста, дугогодишњи новинар, блогер и писац, сликање јој је хоби у пензионерским данима, а сада не крије радост што је и овом фотографијом скренула пажњу на свој родни крај. Добитник је многобројних награда за књиге и блогове које објављује на заплањском дијалекту, а приче из овог краја Србије негује кроз лик Баба Грозде.
„Доњи Присјан, моје родно село, о којем причам ево већ читаву деценију и које сам досад осликавала најчешће речима, већ недељу дана је у жижи српске јавности захваљујући овој фотографији, која ће бити и на насловној страни моје најновије књиге, која излази за неколико дана”, прича нам Негослава.

Како каже, чак и они који никада нису чули за Доњи Присјан, захваљујући овом конкурсу сада знају за мало село на тромеђи општина Гаџин Хан, Власотинце и Бабушница. У њему је остало тек стотинак душа, домаћинства су углавном старачка, а пољопривреда је основни извор прихода. Некада је ту било и занатлија, младих, чак и оркестар, а данас је четворогодишња основна школа готово празна.
Питамо је и шта Заплање заправо значи. „За планином”, одговара. То је заправо подручје општине Гаџин Хан са 34 села, али та административна подела не важи у животу – обухвата и Бабушницу и Гаџин Хан мада јесте пресудна у језику.
„Говор се разликује од села до села, чак и између махала. Другачије неке речи изговарају наше комшије у Горњем Присјану иако су села практично спојена. Људима са стране све то звучи исто, али ми знамо сваку разлику и нијансу”, објашњава Негослава, која је на тему дијалекта у стању да прича сатима. До сада је на језику свог краја објавила две књиге: „Јоште чекам тај реч да ми рекне” и „Благ реч”.
Себе описује као поузданог пријатеља и особу од речи. Навија за Србију у сваком погледу.
„Надам се да други мисле о мени као о добром човеку. Немам чланску карту, не кујем тајне завере, волим да се буним јавно и гласно. Често кажем оно што други мисле, али из неког разлога то не кажу, а желели би да буде казано”, прича Негослава.
Признаје да о фотографији зна мало мада би јој на овој, која је настала пре две године за потребе блога, позавидели и искусни фото-репортери.
– Љуби вас Баба Грозда са жељом да ускоро још много камера дође овим путем, а председнику верујем на реч да можда посети моје родно село, пошто је у позиву за конкурс рекао „можда се негде сретнемо”. Шаљите фотографије, ја сам вам живи пример да никаква веза није потребна да бисте победили, а можда скренете пажњу на неки заборављени бисер наше лепе земље – поручује на крају Негослава Станојевић.
Оволка памет ми неје требала
„Ал су ми мене теј моје суђенице, уз убавило и памет, доделиле и голему муку: да све видим и све чујем. Знала сам откуде ветар дува и кад се травка ич не њишка, кво ће јутре да ни омете да идемо по план и како смо га замислели и који ме попреко гледа одолек, а кад ме сретне он ми се насмеје ко род најголем да је видел. Могла сам поднесем све и свакуга, ал глупави и лењави и зли људи ич на очи да ми не искачају, колко сам такви мрзела.” (из приче „Оволка памет ми неје требала”)
Нови победник – Алекса Петровић и језеро Спајићи
Председник Србије Александар Вучић објавио је на „Инстаграму” фотографију која је ове недеље победила на конкурсу „Наша најлепша Србија”. Снимак приказује лепоте језера Спајићи, Перућац, а аутор је Алекса Петровић, пренео је Танјуг.
На фото-конкурс „Наша најлепша Србија” до сада је стигло чак неколико хиљада фотографија, а избор најбоље постаје све тежи и тежи иако се ушло тек у другу недељу такмичења.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.