Пописом до истине о нацији, вери и језику
Од нашег дописника
Подгорица – Бројна спорења око тога да ли је потребно организовати попис становништва прекинуо је Предлог закона о попису становништва, домаћинстава и станова у Црној Гори, који је влада упутила Скупштини Црне Горе на разматрање, односно усвајање.
Већ петнаестак месеци у црногорском парламенту, али и у јавности, воде се спорења да ли треба извршити законску обавезу и организовати попис. Просрпске партије, као и мањинске партије, инсистирају да се попис становништва изврши, док се вишедеценијска коалиција Демократске партије социјалиста (ДПС), Социјалдемократске партије и Социјалдемократа противи, јер би наводно његови резултати поново могли да „продубе јаз неспоразума између грађана Црне Горе”. Ова коалиција би и пристала на попис под условом да се из њега избаце питања о нацији, вери и језику. На такву понуду ни сада не пристаје владајућа Социјалистичка народна партија, али ни Грађански покрет УРА.
У Предлогу закона о попису становништва о којем ће се ускоро изјаснити посланици, дефинисано је да у упитнику остају питања о прикупљању података о нацији, вери и језику. Влада је саопштила да ће она, уколико се предлог за одржавање пописа усвоји у Скупштини, одредити термин одржавања пописа.
Посланик Демократског фронта Дејан Ђуровић за „Политику” каже да је „обавеза владе да организује и спроведе први слободни попис од 1945. године, да се после 77 година утврди реална слика Црне Горе”. Према његовим речима, „свако ко се противи одржавању пописа пристаје на резултате фалсификовања пописа из 2011, који је у условима диктатуре и уцена спровео ДПС”.
„Без пописа држава не зна колико има пореских обвезника, каква је образовна структура становништва, колико је незапослених, колико људи ради, каква је старосна структура... Једино поштеним пописом може се имплементирати закон о пребивалишту и добити регуларни бирачки списак, тако да се без пописа филтрирање бирачког списка не може спровести у дело”, оценио је Ђуровић.
За њега нема дилеме да би „евентуално неодржавање пописа било директно усмерено против српског народа, против оних људи који су се борили да се ова земља врати себи и својој традицији након деценија прогона и затирања српског идентитета”.
Како каже, вештачко одлагање пописа због локалних избора у 14 општина представљало би стварање нових турбуленција на политичкој и друштвеној сцени Црне Горе.
Подсећања ради, Предлог закона о попису који је припремила влада бившег премијера Здравка Кривокапића повучен је средином маја из процедуре, наводно из техничких разлога, како би се, уз остале акте, вратио поново у процедуру с новим предлагачима.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.