На малој матури у једној школи ђаци и из шест осмолетки
После низа непредвидивих и масовних дојава о наводно постављеним бомбама у школама, затим и готово непрегледног низа спекулација, теоретисања, нагађања и претпоставки у медијима о томе како ће се осигурати да ђаци и наставници буду безбедни, а да се мала матура, као испит високог ризика, неометано одржи – најзад осмолетке имају План спровођења завршног испита за крај основног образовања. Увидом у тај план, али и у пратећа документа у вези с организацијом предстојеће тродневне провере знања која су осмолетке добиле од ресорног министарства, „Политика” сазнаје да ће се број установа у којима ће се организовати полагање мале матуре драстично смањити тако што ће ђаци из две, три, па и шест осмолетки истовремено радити тестове на најважнијој тродневној провери знања под једним кровом основне или средње школе, а негде и спортске хале.
– У дане полагања 27, 28. и 29. јуна, ради спровођења мера заштите и обезбеђивања сигурности и безбедности ученика и запослених, завршни испит ће се полагати у просторијама тачно одређених основних и средњих школа, спортских хала и установа образовања, према распореду који ће школама доставити свака окружна комисија – пише у плану који је утврдио и потписује Бранко Ружић, министар просвете.
Тај је план, наводи се, донет на основу предлога и консултација Републичке комисије за спровођење завршног испита, пријемних испита и уписа у средње школе и Министарства унутрашњих послова, с намером да се осигура безбедност испитног процеса и свих који у њему учествују. Да је на републичком нивоу за око 60 одсто смањен број школских објеката у којима ће се одржавати завршни испит и да је тај број сада 522 од 1.260, колико их је било планирано у почетку, подаци су које је јавности предочио министар просвете. – На нама је да гарантујемо потпуну сигурност, али и да омогућимо да сви ученици имају једнаке услове за полагање тестова – рекао је Ружић.
По новом предлогу спровођења најзначајнијег тестирања за крај основног образовања у Београду, ђаци из готово половине укупног броја престоничких основних школа полагаће малу матуру на непознатом терену – у школама које нису њихове матичне. Тако ће, на пример, једна средња школа на Чукарици бити домаћин завршног испита за осмаке из четири основне школе из ове општине, а једна осмолетка у Лазаревцу, осим за своје ученике, организоваће матурско тестирање и за ученике осмог разреда из још пет лазаревачких осмолетки.
Од 193 основне школе, наведене у „Новом предлогу организације завршног испита у великим објектима основних и средњих школа” за подручје Београда, а у којима би се иначе организовало полагање мале матуре да није било серијала безбедносних претњи због наводно постављених експлозивних направа, завршни испит ће се уприличити у свега 98 осмолетки и једној средњој школи. На матуру „у госте”, то јест у неке друге куће знања, ван матичних школа које завршавају, ићи ће осмаци из 95 школа. Само 38 основних школа главног града ово најзначајније тестирање организоваће само за своје ученике, а међу њима је и 14 осмолетки за ученике са сметњама у развоју. У највећем броју случајева једна школа биће домаћин ученицима још једне школе на завршном испиту, а у плану је, очито, и да ће осмаци из пет приватних основних школа малу матуру полагати у одајама државних осмолетки.
– На локацијама на којима се реализује тестирање за више основних школа, свака основна школа има свој простор видно означен (уколико су ђаци из више школа у једној просторији) с довољним бројем дежурних наставника и супервизора – предвиђено је изменама и допунама Стручног упутства за спровођење завршног испита.
Из тог документа је избрисано првобитно правило да осмаци полажу матуру у „својој школи” у учионицама, кад није могуће окупити их све у већим просторијама, као што су фискултурна или свечана сала, чиме је потврђено да неће сви полагати у матичним здањима школа у којима су стицали осмогодишње образовање. Новина је и да ће у испитним учионицама моћи да буде распоређено максимално 16 ученика, уместо 12, како је раније било предвиђено. Сад је правило да „ако се испит полаже у учионицама, за сваку треба предвидети два дежурна наставника на највише 16 ученика”, а и даље важи да на испиту ђацима једне школе „дежурају наставници из других основних школа, а у случају да их нема довољно, могу се ангажовати професори средњих школа”.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.