Ђоковић жели да достигне Сампраса на стогодишњицу Централног терена
Данас почиње најстарији тениски турнир на свету, бранилац титуле, шестоструки шампион отвара програм на Централном терену против Квона (Ј. Кореја) у 14,30 ч. – Ђоковић: „Први пут сам гледао тенис на телевизији када је Сампрас освојио своју прву титулу”
Данас почиње најстарији тениски турнир на свету, Вимблдон, основан 1877. године, а први меч на Централном терену игра бранилац титуле, шестоструки шампион Новак Ђоковић, против Сунвуа Квона из Јужне Кореје (14,30 ч). Најбољи српски спортиста је изразити фаворит, а пред њим је посебан изазов, да четврти пут узастопце подигне пехар на Централном терену који је отворен пре 100 година.
- Нисам играо ни на једном турниру (на трави) уочи Вимблдона, али сам и раније имао успеха на Вимблдону и без званичних мечева и турнира. Имао сам само један егзибициони меч пре неколико дана у Харлингему. Као што сам рекао, годинама сам се успешно прилагођавао на подлогу, тако да нема разлога да сумњам да тако неће бити и сада – рекао је Ђоковић, одговарајући на питање како успева да се прилагоди на нову подлогу без мечева на трави између Ролан Гароса и Вимблдона.
Све водеће светске кладионице и велика већина тениских стручњака виде шампиона као фаворита, што је логично. Највећа опасност требало би да му буду Матео Беретини, кога је лане савладао у финалу, и Рафаел Надал. За Ђоковића ће овај турнир бити посебно важан, имајући у виду то да је један гренд слем у овој години пропустио (Аустралијен опен - аустралијске власти му нису дозволиле да игра), да је на другом испао у четвртфиналу (Ролан Гарос – изгубио од Надала), а да на последњем, четвртом у сезони можда неће моћи да игра (Ју-Ес опен – у Њујорку и даље за странце обавезна вакцинација против ковида).
Пандемија ковида је највише ишла на руку Надалу (освојио титулу у Мелбурну у одсуству Ђоковића), а најмање Ђоковићу који није играо на два гренд слема на којима је већ годинама фаворит (Вимблдон 2020. није се одржао). Тако сада у трци за најважнији рекорд у тенису – број титула „велике четворке” – Надал води са 22 испред Ђоковића и Федерера који имају по 20.
Вимблдон је имао разне изазове за протеклих 145 година, није се одржавао за време оба велика рата (Централни терен претрпео велику штету у бомбардовању 1940), 1973. године доживео је највећи бојкот у историји појединачног спорта (81 играч од првих 100 на АТП листи одбио да игра у знак солидарности са Николом Пилићем), али оно што се сада догађа је вероватно највећи пораз у његовој историји: први пут један турнир је под политичким притиском забранио учешће неким тенисерима! Због стања у Украјини, организатори су затворили своје капије руским и белоруским играчима. Зато љубитељи тениса неће моћи да гледају и водећег на светској АТП листи Данила Медведева (због повреде изостаје и други на листи Александар Зверев).
Ђоковић, један од оних који су се највише супротстављали таквој одлуци Вимблдона, као трећи на светској АТП листи преузима улогу првог носиоца и до финала неће моћи да се сретне са својим највећим ривалом Надалом (други носилац). Уколико 10. јула опет подигне пехар, изједначиће се са својим идолом Питом Сампрасом који је седам пута освајао турнир, једном мање од рекордера Роџера Федерера.
- Први пут сам гледао тенис на телевизији када је Пит Сампрас освојио свој први Вимблдон (1993. – прим. аут). Пит има седам титула, ако не грешим. Надам се да могу да га достигнем ове године – рекао је Ђоковић који је објаснио како припрема тактику за играње на трави: - Тешко је рећи шта је права формула. Знам шта мени одговара, али, наравно, свако има нешто своје. Морате да будете обазривији са кретњама, тактиком, различитим режимом тренинга. Морате да имате другачији став на терену, да се спустите, јер све некако клизи тереном. Веома је брз и одскок је мали, сасвим супротно од шљаке на којој је велики одскок.
Ако би боље пласирани играчи на светској АТП листи побеђивали у својим мечевима, онда би Ђоковићев пут ка четвртој узастопној титули на Вимблдону изгледао овако: Сунву Квон (75. на АТП листи, Ј. Кореја), Танаси Кокинакис (82, Аустралија), Миомир Кецмановић (25. носилац, Србија), Рајли Опелка (15, САД), Карлос Алкараз (5, Шпанија), Каспер Руд (3, Норвешка), Рафаел Надал (2, Шпанија).
Два милиона јагода и два милиона фунти
Наградни фонд на 135. Вимблдону износи 40,35 милиона фунти (46,9 милиона евра), а победници у обе конкуренције у синглу, у мушкој и женској, добиће по два милиона фунти (2,325 милиона евра).
Ово је највећи наградни фонд у историји овог турнира (2019. износио је 38 милиона фунти) али не и рекордна награда за победнике сингла. Пре три године шампиону и шампионки (Новак Ђоковић и Симона Халеп) припало је по 2,35 милиона фунти (2,73 милиона евра).
Један од заштитних знакова најстаријег турнира на свету – јагоде са шлагом – и сада ће обезбедити значајан приход организатору. Последњих година се на турниру за две седмице прода близу 200.000 порција, што је укупно око пола милиона фунти (једна порција 2,5 фунти). Пошто у једној порцији има 10 јагода, на једном турниру се поједе близу два милиона јагода.
Први пут без Федерера од 1998.
Биће ово први Вимблдон од 1998. на којем неће учествовати рекордер овог турнира, освајач осам титула Роџер Федерер, па ће средином јула пасти испод стотог места на светској АТП листи. Ђоковић ће играти за свој седми пехар и укупно четврти узастопни (2018, 2019, 2021).
Петоро наших данас у синглу
Поред Новака Ђоковића, данас на терен излази још четворо наших тенисера. Миомир Кецмановић (25. носилац) игра против Џона Милмана (82. на АТП листи, Аустралија) око 15 часова, а у том термину би требало да почну и сусрети Ласла Ђереа – против Алехандра Табила (80, Чиле), и Александре Крунић – против Соране Кирстее (26, Румунија). Душана Лајовића (63) чека велики изазов, јер му је ривал шпански тенисер Пабло Карењо Буста (16. носилац) око 18 часова. Поред њих, Србију ће на овом Вимблдону, у синглу, представљати и Филип Крајиновић (27. носилац) који се у првом колу састаје са Јиржијем Лехечком (74, Чешка).
Финалисти у трећем миленијуму
Год. Шампион финалиста
2001 Горан Иванишевић Патрик Рафтер
2002 Лејтон Хјуит Давид Налбандијан
2003 Роџер Федерер Марк Филипусис
2004 Роџер Федерер Енди Родик
2005 Роџер Федерер Енди Родик
2006 Роџер Федерер Рафаел Надал
2007 Роџер Федерер Рафаел Надал
2008 Рафаел Надал Роџер Федерер
2009 Роџер Федерер Енди Родик
2010 Рафаел Надал Томаш Бердих
2011 Новак Ђоковић Рафаел Надал
2012 Роџер Федерер Енди Мари
2013 Енди Мари Новак Ђоковић
2014 Новак Ђоковић Роџер Федерер
2015 Новак Ђоковић Роџер Федерер
2016 Енди Мари Милош Раонић
2017 Роџер Федерер Марин Чилић
2018 Новак Ђоковић Кевин Андерсон
2019 Новак Ђоковић Роџер Федерер
2020 није се играло због пандемије ковида
2021 Новак Ђоковић Матео Беретини
Најуспешнији у „опен ери” (од 1968)
8 Роџер Федерер (Швајцарска)
7 Пит Сампрас (САД)
6 Новак Ђоковић (Србија)
5 Бјерн Борг (Шведска)
3 Џон Мекинро (САД)
3 Борис Бекер (Немачка)
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.