Путовања без „инстант виза” до маја следеће године
Европски систем за одобравање путовања (ЕТИАС) постаће потпуно оперативан до маја следеће године од када ће око 1,4 милијарде људи из више од 60 земаља морати да траже „инстант визе” или путна одобрења пре одласка у ЕУ. Тек што су границе коначно отворене у већини земаља, а забрана путовања укинути или сведена на минимум, из ЕУ стиже подсећање да ће грађани земаља које нису чланице ЕУ, а до сада су слободно улазили у шенген зону, ипак морати да аплицирају за овакву дозволу која ће коштати око седам евра.
Оваква пракса већ постоји у САД, Канади, Аустралији, док сама идеја о увођењу ЕТИАС одобрења датира још од 2016. године, али је због пандемије почетак примене одложен. Овај систем, како је раније наведено, требало би да помогне око актуелних безбедносних, здравствених и миграторних ризика, а односи се на 62 земље које нису чланице ЕУ, али чији грађани могу да путују без виза у шенгенску зону.
Поред Србије, на овом списку су се, између осталих нашле и Аргентина, Бразил, Канада, Јапан, Мексико, Нови Зеланд, Украјина, Уједињени Арапски Емирати и САД. Систем је осмишљен тако да не буде компликован и како кажу званичници из ЕУ, биће лак, брз и једноставан и обухватиће људе који планирају путовања из туристичких, пословних или неких других разлога.
Грађани Србије који буду желели да путују у ЕУ мораће да попуне онлајн апликацију, која не одузима више од десетак минута времена. Сви подносиоци захтева, доби од 18 до 70 година, мораће ову услугу да плате седам евра, док ће иста бити бесплатна за малолетне, а њихове податке мораће да попуњавају и шаљу родитељи. Неколико минута касније требало би да им на и-мејл адресу стигне одговор о прихватању захтева за „инстант визу” која ће важити три године (сваки боравак до 90 дана) или онолико колико им важи пасош. У случају одбијања добићете и образложење, а могуће је и улагање жалбе.
Са овим документом, када једном уђете у земљу коју сте навели као прву дестинацију, моћи ћете да посетите и све друге државе Европске уније. За сада се у Европу, па и на море може путовати без овог одобрења.
О ЕТИАС-у се недавно разговарало и на Светском конгресу о безбедности граница. Како је речено, иако би у глобализованом свету границе требало да буду што отвореније, систем ЕТИАС је оцењен као одличан модел како напредак технологије може да се искористи за спречавање било каквих безбедносних претњи. Закључено је да је систем потпуно прихватљив и једноставан.
Први потпредседник Франс Тимерманс изјавио је да је приоритет осигуравање граница и заштита грађана те да ће увођење инстант дозвола управо то омогућити. Европски систем прикупљаће информације о свим грађанима који иду у ЕУ, а немају визе, и проценити да ли постоји било какав проблем због кога не би требало да путују.
Све информације које подноси држављанин земље која је у обавези да аплицира за ЕТИАС, аутоматски ће се обрађивати у базама података ЕУ и Интерпола да би се утврдило да ли има основа да се одбије дозвола за путовање. Приликом представљања овог система предочено је да ова дозвола не значи аутоматско право да се уђе и борави у ЕУ, јер ће о томе коначну одлуку доносити погранична полиција. Једно од правила је и то да ће авио-превозници и бродарске компаније такође бити у обавези да пре укрцавања путника провере да ли они имају важећу дозволу за прелазак спољне границе ЕУ и улазак у шенгенски простор.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.