Откривена сличност између мозга хоботница и људи
Хоботнице су паметније од просечног бескичмењака, а ново истраживање наводи да је то јер ова бића имају специфичну молекуларну аналогију с људским мозгом. Наиме, људски геном и геном хоботнице садрже велики број покретних гена који могу да се дуплирају. Иако нису сви транспозони активни, они се сматрају материјалом који покреће еволуциионе процесе.
Стручњаци су у новој студији открили да се транспозони елементи налазе у делу мозга хоботнице који управља когнитивним способностима, с тим да је занимљиво да их на истом месту можемо наћи и у људском мозгу.
„Дословно сам поскочила када сам под микроскопом видела врло јак сигнал активности овог елемента у делу режња у коме се код хоботнице налази центар за учење и когнитивне способности, баш као и у хипокампусу код људи”, рекла је биолог Ђована Понте, пише Индекс.
Након што су пронашли ове гене на истом месту у мозгу две врсте хоботница, обичне и калифорнијске, стручњаци сматрају да су пронашли кључни разлог за високу интелигенцију ових морских створења. Иако је познато да транспозони користе молекуларне механизме копирања, студија показује да постоји сличан са сложеношћу нервног система.
Научници сматрају да, овим путем, можда гледамо пример конвергентне еволуције - када се сличне особине развијају независно код потпуно неповезаних врста, а узрокују исти ефекат.
„Мозак хоботнице функционално је аналоган многим карактеристикама мозга сисавара”, рекао је биолог Гразиано Фиорито.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.