Украдени аутомобили могу да заврше и у Аустралији
У недавно окончаној двонедељној међународној полицијској акцији под називом „Карбек” припадници Интерпола нашли су 1.121 украдени аутомобил и 64 мотоцикла. Иза решетака су због ових крађа доспела 222 осумњичена, саопштио је Интерпол на свом сајту.
Подаци до којих се дошло у овој истрази сада су основ за нове поступке јер се украдени аутомобили често користе за нова кривична дела – трговину људима, кријумчарење дроге, оружја или цигарета, као и за међународни тероризам, убиства и корупцију.
Полиција је спровела рације на местима широм света, одакле се преко интернета тргује аутомобилским деловима. Припадници Интерполове Јединице за украдена моторна возила распоређени су на кључне локације како би помогли националним органима за спровођење закона у проверама базе података на терену, као и у размени и анализи оперативних података.
Крадљивци најчешће уклањају идентификационе бројеве возила, али је у сарадњи с произвођачима утврђено порекло аутомобила за које се сумњало да су украдени. Неки аутомобили, чији је нестанак пријављен у Европи, нађени су чак у Аустралији или у Јужној Америци. Илана де Вајлд, директорка у Интерполу, истакла је да аутомобили који се нађу на мети лопова најчешће завршавају хиљадама километара далеко од места где су украдени.
Током прошле године више од 130 држава, међу којима је и Србија, доставило је своје информације за заједничку базу података у којој је у том периоду регистровано више од 248.000 украдених возила.
Верује се да је број украдених возила знатно већи и да се само у Европи, највише у Немачкој, Француској и Италији, годишње украде и до 800.00 аутомобила, чија је укупна вредност 15 милијарди евра. Нажалост, Срби су веома често чланови банди које се организовано баве овом врстом криминала, уз Русе, Бугаре, Хрвате, Естонце и Молдавце.
У Србији је у последњих неколико година смањен број крађа аутомобила и полиција добија просечно око 1.000 оваквих пријава годишње. На мети лопова и даље су најчешће возила марке „фолксваген”, затим аутомобили француских произвођача, као и „ауди”, „бе-ем-ве” и „шкода”. Најређи су случајеви крађе јапанских возила. Пре месец дана ухапшен је 19-годишњак који је у Барајеву украо „рено лагуну” и затим изазвао саобраћајну несрећу. Полиција га је ухапсила и код њега нашла пакетић дроге. Недавно су приведена и двојица лопова који су украли „ауди” у Сремској Каменици у фебруару, а аутомобил је после неколико месеци нађен у Београду. У Лесковцу је приведен малолетник који је украо кључеве аутомобила власнику, а затим се њиме одвезао.
Крадљивци аутомобила су веома организовани и у стању су да украду возило за неколико секунди. Могу да пресретну сигнал са привеска за кључеве који се користи за отварање модерних возила и покретање паљења, а затим га реплицирају. То успевају да учине чак и када је привесак са даљинским управљачем код власника у стану.
Други начин је блокирање сигнала закључавања који привезак шаље возилу, остављајући га откључаним. Лопов тада може лако украсти возило или оно што је у њему. Оперативци Интерпола саветују опрез власницима уколико примете сумњиве људе у близини у тренутку када закључавају возило, као и проверу да ли су врата закључана пре него што се удаље.
Посебан су проблем, указују у Интерполу, отмице аутомобила. Разбојници нападају возача и отимају му возило и све друго вредно што нађу. Због тога се препоручује закључавање возила изнутра током вожње сумњивим крајем. Полиција саветује посебну пажњу када се током вожње наиђе на лакшу саобраћајну незгоду јер је то често замка друмских разбојника. Уколико постоји сумња да је догађај инсцениран, никако не треба изаћи из аутомобила, а прозор треба отворити само колико је неопходно за разговор. На крају, саветују у Интерполу, у случају напада друмских разбојника, треба одустати од било каквог отпора јер су често спремни на насиље.
Крађу аутомобила треба увек пријавити полицији у што краћем року јер се возила врло брзо могу употребити за нова кривична дела – пљачке банке, убиства или неки други вид криминала. Ни под којим условима не треба прихватити уцењивачку понуду и предлог откупа од особе која је украла аутомобил, већ и такав контакт треба одмах пријавити полицији.
Поред података из саобраћајне дозволе, у потрази за украденим возилом могу да помогну и забележени карактеристични детаљи, ГПС број, па чак и огреботине или оштећења, ако постоје.
Појачан опрез Интерпол препоручује приликом куповине половних аутомобила. Треба прво проверити да ли утиснути идентификациони број возила (ВИН) одговара броју на документима и на таблицама. Тај број се може проверити и преко интернета на сајту vindecoder.net или carfax.com. Браве на вратима, контакт браве, број шасије и сумњиве огреботине могу да укажу да је возило украдено. Од продавца треба затражити све кључеве половног возила, а уколико их нема, нити за то има разумно објашњење, потребан је додатни опрез. Из предострожности контакт с продавцем не треба да буде само један број мобилног телефона. У Интерполу подсећају и да нижа цена од реалне такође може указати на сумњиво порекло аутомобила.
Где греше власници
И поред познатих упозорења, много је оних који остављају своје име и адресу на привеску кључа, као и документа у аутомобилу, чиме олакшавају лоповима да њихово возило продају на црном тржишту. Нису ретки ни они који остављају откључан ауто док сврате у пекару или апотеку, понекад чак и са укљученим мотором.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.