Може ли Џокови да „споји” Путина и Зеленског на Балију
Да ли ће се Владимир Путин и Володомир Зеленски први пут од почетка рата у Украјини срести очи у очи тек на самиту Г-20 који ће бити одржан у новембру на Балију?
Ако западни лидери не бојкотују форум најразвијенијих економија света, таква могућност постоји јер су оба лидера прихватила позив домаћина, председника Индонезије Џока Видода, познатијег као Џокови.
Кремљ је уочи посете индонежанског шефа државе Москви, који има добре односе и са Украјином и Русијом, потврдио Путиново учешће на овом скупу, који је планиран за 15. и 16. новембар.
„Добили смо званичан позив, што је веома важно у светлу притиска којем је Индонезија била и још увек је изложена”, каже помоћник руског председника Јуриј Ушаков, преноси Тас.
САД и низ других савезничких земаља покушале су да изврше притисак на Индонезију, која ове године председава Г-20, да откаже позив Русији за учешће на самиту. Међутим, Џакарта је одговорила да је Москви упућен позив, да ће се на самиту разговарати о економским питањима и да политика не може да утиче на агенду тог скупа.
„До самита је остало још доста времена. Надам се да ће епидемијска ситуација омогућити да се овај важан форум одржи уз лично присуство. У сваком случају, предвиђено је Путиново учешће – лично или путем видео-везе“, рекао је Ушаков.
За сада нема консензуза међу западним лидерима да ли да бојкотују скуп на Балију због доласка руског председника. Амерички председник Џозеф Бајден је још у марту због почетка рата у Украјини тражио да се Русија избаци из форума Г-20. Зеленски је прошлог месеца рекао да планира да присуствује самиту, додавши како се ипак нада да на том скупу неће бити „окупатора”.
Немачки канцелар Олаф Шолц је у паузи скупа Г-7 рекао да још није одлучио да ли ће ићи на самит ако на њему буде присуствовао и Путин: „Одлуку ћемо морати да донесемо непосредно пре поласка јер се ситуација у свету до тада може знатно променити.”
Председавајућа Европске комисије Урсула фон дер Лајен је поручила да не подржава идеју о бојкоту самита Г-20 уколико на њему буде учествовао и руски лидер Владимир Путин.
„Мислим да је боље, ако дође, да му каже у лице шта мислимо”, рекла је шефица ЕК за ЗДФ, инсистирајући да скуп треба да се одржи чак и ако дође Путин и да не треба дозволити руском председнику да унесе раздор у Г-20.
Фон дер Лајенова је указала да формат Г-20 има велики значај не само за развијене земље него и за земље у развоју и, према њеном мишљењу, потребно је да се воде широки разговори о тренутној ситуацији у свету.
Заменик председника Савета Федерације Русије Константин Косачев је поздравио овакав став Урсуле фон дер Лајен, рекавши да би то могао бити „знак враћања здравог разума”.
„То ми више личи на покушај да се извуче најбоље из лоше ситуације. Бојкот би само штетио НАТО-у и ЕУ. Показало би се да су они у мањини”, написао је Косачев на свом телеграм каналу. Док су западне земље окупљене око САД због инвазије на Украјину уводиле санкције Русији како би је изоловале, друге чланице Г-20, попут Кине, Индије и Јужне Африке, ојачале су своје економске везе с Москвом.
У покушају да ублажи тензије поводом предстојећег самита, индонежански председник Џокови је позвао и Украјину да се придружи скупу на Балију иако није чланица Г-20.
Бивши амбасадор Индонезије у Русији Вахид Супријади каже да је најважније да се добија коначна потврда да ће и Путин и Зеленски ипак доћи на Бали. Овај дипломата подсећа да Џоко Видодо има веома добре односе с Путином, па предвиђа да би Индонезија могла да буде и домаћин почетног дијалога двојице лидера. „Неће бити лако, али није немогуће”, каже Супријади за Ројтерс.
Индонежански шеф државе Џокови, бивши бизнисмен који је постао политичар и служи свој други и последњи мандат, недавно је преузео активнију улогу у спољним пословима, укључујући регионалне напоре да се успостави мир у Мјанмару након прошлогодишњег пуча.
Бен Бланд, директор Азијско-пацифичког програма у Четам хаусу, сматра да су шансе Индонезије да помогне у проналажењу заједничког језика између руског и украјинског лидера веома минималне.
„Ипак, као једна од највећих земаља у развоју и пријатељски партнер Русије и Украјине, Индонезија је важан глас на глобалној сцени”, каже Бланд за „Глобал афер”.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.