Више од породичних веза америчког амбасадора с Пољском
Специјално за „Политику”
Варшава – Дипломатска мисија Марка Бжежињског, новог амбасадора САД у Пољској, по стратешком значају за билатералне односе две земље пореди се с некадашњом делатношћу његовог оца Збигњева Бжежињског. Сматра се да је овај некадашњи саветник за националну безбедност председника Џимија Картера имао кључну улогу у креирању антисовјетске стратегије која је довела до америчке победе у „хладном рату”. Збигњев Бжежињски је иницирао долазак Картера у званичну посету Пољској (1977) и тајни састанак са чувеним кардиналом и примасом Стефаном Вишињским, симболом пољског антикомунизма. Збигњев Бжежињски је, након избора Карола Војтиле за папу следеће године, обавестио Картера да се ради о „човеку дубоке вере, снажног карактера са експанзивном политичком визијом”, чиме је суштински започет детант Ватикана и Вашингтона усмерен ка слабљењу СССР-а. Марк Бжежињски, који је због свог порекла од велике већине Пољака дочекан са симпатијама, умео је да подсети и на улогу свог оца у обезбеђивању финансијске помоћи синдикату „Солидарност” дипломатским каналима у јеку демонстрација почетком осамдесетих година прошлог века.
Везе новог америчког амбасадора с Пољском свакако превазилазе оквире породичних веза и порекла. Пре 30 година Марк Бжежињски је као добитник Фулбрајтове стипендије боравио у Пољској, где је на правно-историјским основама истраживао развој пољског уставног система крајем 18. века. Овом искусном дипломати и блиском сараднику америчког председника Бајдена широко знање о новијој пољској историји од велике је помоћи за дипломатско уобличавање политичких порука, усмерених ка снажењу америчко-пољских веза. У данима прославе америчког Дана независности Бжежињски је истакао да су се „Пољска и САД већ 200 година бориле за идеале правде и демократије”, подсећајући на значај пољских револуционара у америчком рату за независност. На линији историјских паралела и јавно прокламованих ставова пољске владајуће деснице Бжежињски истиче да је и за амерички државни врх „ово еквивалентно рату из 1939. године” и да је Пољска дорасла својој улози заштитнице Украјине кроз хуманитарну помоћ.
За четири месеца свог мандата амерички амбасадор био је врло активан у различитим привредним, политичким и друштвеним форумима у Пољској. Дочекан са извесном скепсом од стране владајуће партије Право и правда услед залагања за слободу медија, права ЛГБТ заједнице и грађанске слободе, Бжежињски је, ипак, врло брзо остварио блиске односе с пољским председником Анджејом Дудом, кога често истиче као значајног политичара за развој пољско-америчког партнерства. Са својим пољским саговорницима из политичких и медијских кругова Бжежињски углавном разговара језиком конкретних предлога, планова и чињеница. Изјаве по којима су „односи две земље бољи него икада раније” Бжежињски аргументује подацима о присуству више од 10.000 америчких војника у Пољској, као и значајним пословима америчких стратешких фирми у области војне индустрије („Локид-Мартин”, „Прат и Витни”, „Колинс”) у Милецу, Жешову и Вроцлаву за производњу авиона Ф-16 и Ф-35. Америчка страна је позитивно одговорила на захтев за изградњу великог складишта оружја (тенкови, авиони, артиљерија) и муниције у централној Пољској, што се оцењује као највећи инфраструктурни посао под контролом НАТО-а у последњих 30 година. Међутим, амерички амбасадор подсећа пољске медије да ће куповина стратешког америчког оружја (тенкови „абрамс”, авиони Ф-35 и „химарс” артиљерија) са сервисирањем и комплетним планом обуке бити значајнији трошак за војни буџет Пољске (скоро 10 милијарди долара).
Бжежињски је подсетио на нова улагања америчких компанија у Пољску у области интернет комуникација и софтвера (улагање „Гугла” од 700 милиона долара) и најавио нове инвестиције у области високе технологије, с обзиром на то да „Јутјуб” жели да у Пољској направи свој велики информациони центар. Очекује се и значајније улагање у пољску филмску индустрију као и у неколико стотина нових продајних места „Мекдоналдса”. Као и у свом претходном мандату у Шведској, Бжежињски наставља са значајнијим посредовањем у корист америчке привреде.
Ипак, кључна тема за развој економских односа две државе биће енергетска безбедност, што је истакнуто у марту ове године на састанку два председника, Дуде и Бајдена, у Варшави. Пољска стратегија о диверзификацији енергетског снабдевања и престанку увоза руског угља, гаса и нафте подудара се са америчким плановима о инвестирању у нуклеарне електране широм Европе. Обе стране, поред тога, остају отворене за пројекте у вези с проширивањем гасних капацитета у Пољској, као и обновљивих извора енергије.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.