Код комараца на шест локација откривен вирус Западног Нила
У току анализе изловљених комараца коју су урадили стручњаци Сектора екологије и унапређења животне средине ЈКП „Градска чистоћа” откривен је вирус Западног Нила и то на шест места. Анализа је, како кажу у „Чистоћи”, урађена врло специфичном и сензитивном пи-си-ар методом.
– У клопкама тренутно доминирају комарци рода Culex, тзв. кућни комарци, који су преносиоци овог вируса. Заражени комарци изловљени су на подручју Палилуле, у Сурчину и Барајеву. Из тог разлога ће у овим општинама бити појачани третмани сузбијања одраслих јединки, а суграђанима се саветује повећан опрез – кажу у „Чистоћи”.
За ларве ових комараца карактеристично је да се развијају у водама богатим органском материјом, какве се срећу у каналима на територији ове три општине. Поред тога, ларве се развијају и у воденим стаништима које је направио човек, као што су септичке јаме, саксије, канте и бурад с водом, олуци, аутомобилске гуме, фонтане, украсна језера...
Због тога су у овом предузећу апеловали на грађане да редовно са својих имања уклањају предмете и посуде у којима се може задржавати вода, да редовно чисте олуке и празне септичке јаме како би се смањила бројност комараца.
– Молимо суграђане да се понашају савесно, да обавезно користе репеленте, мрежице против комарца и да избегавају боравак напољу за време највеће активности ових инсеката од 19 до 24 часа, када и наше екипе спроводе акције сузбијања комараца. Појава вируса Западног Нила је била очекивана. Нажалост, наше сумње су се обистиниле и зато апелујем на суграђане да буду опрезни и не занемарују симптоме, да се обавезно јаве лекару услед појаве високе температуре, главобоље, малаксалости или осипа у пределу грудног коша – рекао је Марко Попадић, директор „Градске чистоће” и још једном апеловао на суграђане да не ометају акције предузећа, да дозволе екипама интензивно сузбијање комараца и да сада покажу додатан степен одговорног понашања јер је то у овом тренутку најважније.

Он је упозорио да свако ометање акција сузбијања комараца доводи у опасност здравље свих Београђана.
Сектор екологије и унапређења животне средине наставиће свакодневно надзирање бројности комараца на 24 различите локације у граду, односно у току месеца на 320 различитих тачака, док ће лабораторија наставити анализе изловљених узорака.
Да би борба против ових крвопија – што одраслих форми, што ларви – била ефикаснија, ове године набављена су два чамца и две амфибије помоћу који се лако стиже до неприступачних терена на којима се они размножавају.
Грозница Западног Нила је, како стоји на сајту Градског завода за јавно здравље, инфективно обољење из групе зооноза, које се на људе и животиње преноси убодом зараженог комарца. Примарни резервоар заразе су многе врсте птица (гаврани, вране, свраке, чавке…). Код њих се инфекција најчешће манифестује без симптома. Главни вектор грознице Западног Нила је комарац из рода Culex, односно кућни комарац, али и комарци других родова као што су: Aedes aegypti, Aedes albopictus, Anopheles…
У ретким случајевима инфекција може да се пренесе трансфузијом заражене крви, трансплантацијом ткива и органа и директно са мајке на дете или приликом дојења. Овај вирус се не преноси међу људима контактом.
Симптоми болести настају од 3 до 14 дана након убода зараженог комарца. Код око 80 одсто заражених особа инфекција протиче без симптома, 20 одсто инфицираних има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, ређе се јавља оток лимфних жлезда или појава оспе на кожи груди, леђа или стомака. Ови симптоми пролазе у току неколико дана, а у ретким случајевима могу трајати и више недеља. Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике са знацима упале мозга или упале можданица и кичмене мождине. Тада у клиничкој слици, поред грознице и главобоље, долази до појаве укочености врата, дезоријентације, коме, тремора, конвулзија, мишићне слабости и парализе. Ови симптоми могу да трају неколико недеља, са могућим трајним неуролошким оштећењима.
Вакцина против грознице Западног Нила за примену код људи не постоји, али су испитивања у току.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.