Стара планина – „зелени рудник”
Пирот – Породица Павловић из Темске код Пирота више од деценије има земљорадничку задругу „Темац“. Једини су овлашћени откупљивачи шумских плодова са подручја Старе планине, а одобрење су добили од ЈП „Србијашуме“. Баве се и прерадом пољопривредних производа, које пласирају на тржиште Немачке и Словеније. Почели су да гаје и цвеће и кажу да се од овог посла може добро зарадити.
Комплетна шесточлана породица Павловић укључена је у породични бизнис. Већ десет година откупљују вргањ и лисичару и међу првих су четрдесет извозника печурака у Србији. Затим су проширили посао и почели да откупљују и лековито биље, боровницу, дивљу јагоду, шипурак, лук сремуш. Двориште је застрто саксијама цвећа, а сушаре су тренутно празне, јер је актуелна берба и откуп боровнице.
Стара планина је богата плодом боровнице, за чије брање је потребна умешност. Научили су то мештани Темске и Висока, па у сезони могу дневно да зараде и више од 20.000 динара. Ово потврђује и Мирослав Павловић, директор задруге „Темац“, и додаје да сви који желе да беру плодове са „старе лепотице“ морају да добију потврду од њега. Он је једини овлашћени откупљивач на територији Пиротског округа. У Темској постоји пет откупних станица за шумске плодове, али убране само ван парка природе „Стара планина“.
– Ове сезоне очекујемо да откупимо бар 50 тона боровнице. Прошлогодишњи род био је слаб, као што се ове године то десило са печуркама. Очекујемо да на јесен берба печурака ипак буде боља, јер имамо купце за наше производе – каже нам Мирослав, додајући да када је добра година откупе и до 100 тона печурака.
Скоро све количине осушених печурака и воћа извозе. Мирослав указује да због царина и зато што наша земља није у Европској унији повремено имају проблеме са пласманом производа. Планирају да ускоро набаве комору за замрзавање, али и да запосле двадесетак радника. Оснивач, сада помоћник и саветодавац Мирославу, јесте његов отац Бранко, који је ветеринар у пензији. Он за наш лист каже да је Стара планина „велики зелени рудник“.
– Мој син је покретач и носилац многих послова. Од почетка смо имали добар план и трудимо се да одговоримо захтевима тржишта. Извоз је добра ствар, али нас очекује развој туризма на Старој планини и морамо дасе припремимо и за такву врсту тржишта – вели Бранко поносно показујући пластеник у коме гаји цвеће, али и друго поврће. Он указује на користи које произвођачи имају приликом удруживања, али да им пре неколико месеци није успело да оснују удружење пластеничара. Истиче да ће се то вероватно десити са узгајивачима цвећа, јер има неколико „озбиљних“ у Пироту, а има заинтересованих за учлањење и из суседне, димитровградске општине.
Павловићи су задовољни што су се одлучили за производњу цвећа. На пиротској пијаци, овог пролећа, продали су око 15.000 саксија неколико врста цвећа. Кажу да ће наставити да улажу у овај посао, јер је десетоструко исплатив.
М. Пенчић
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.