Рампа за троје српских асова
Већ на пола календарске године може се рећи да је српска атлетика у великом замаху. Иза нас је једно од три велика такмичења, Светско првенство у дворани, на ком је Ивана Вулета (девојачко Шпановић) у Београду „долетала“ до 7,06 метра и златне медаље. Потом су се јуриле норме за планетрано првенство на отвореном, чији домаћин ће од 15. до 24. јула бити амерички град Јуџин (Орегон). Рок да се „купе“ улазнице био је 26. јун, а шест наших атлетичара је стекло услов да се надмеће са најбољима на земаљској кугли, по троје у обе конкуренције.
Женску листу предводи Ивана Вулета (32), двострука бронзана на светским првенствима. Наша најбоља атлетичарка свих времена је по два основа изборила норму (6,82 м). Као победница Дијамантске лиге у скоку удаљ прошле године (6,88 м) и златним скоком на Балканијади недавно у Румунији (6.83 м). Без норме (недостајао јој сантиметар), али високим пласманом на светској ранг-листи, у истој дисциплини визу је изборила и млада Милица Гардашевић (23). Са прескочених 6,81 м на митингу у пољском Хожову има осми најбољи скок сезоне у свету и питање је времена када ће почети да осваја медаље на великим такмичењима. Најмлађа у овом друштву, Ангелина Топић (16), већ је остварила главни циљ. Постала је европска шампионка за млађе јуниорке (до 18 година), али и државна рекордерка. Скоком увис од 195 сантиметара, скинула је с врха листе после 34 године Тамару Малешев, а потом поправила резултат за сантиметар, што је пето остварење на свету ове сезоне за сениорке и изједначен јуниорски светски рекорд! Уједно толико износи и норма за Јуџин.
Мушку екипу предводи државни рекордер у бацању кугле (21,88 м) Армин Синанчевић (25). Колос из Бродарева је прескочио целу зимску сезону због повреде, али је победом на Медитеранским играча (21,29 м) најавио повртатак у врхунску форму. Норму има и ветеран Асмир Колашинац (37), иза ког су пет узастопних учешћа на светској смотри. Ове сезоне је добацио до 20,81 метра (лични 21,58 м), а до сребра на Медитеранским играма дошао са скромних 20,27 м. Листу закључује најмлађи, Бошко Кијановић (22) власник чак 11 актуелних рекорда Србије! Ипак, недостаје му онај у досциплини у којој ће се такмичити у Јуџину, на 400 метара. Резултатом 45,59 је на 39. позицији на ранг-листи, од 48 учесника, али питање је дана када ће пасти оних 45,30 Слободана Бранковића из 1990. године. Пре неколико дана Кијановић је на двоструко краћој стази за четири стотинке „скинуо“ Младена Николића, који је 38 година са 20,74 био рекордер на 200 метара.
И цела ова прича била би бајна, да се није испречио велики проблем. Како сазнајемо, само троје наших атлетичара је вакцинисано, а САД су ставиле забрану уласка странцима који нису примили бар две дозе вакцине! Којих троје неће моћи „преко баре“, остаје да се види, а из Српског атлетског савеза, иако је пет дана до почетка такмичења, још нема одговора. Сличан проблем имаће и Новак Ђоковић јер следи трећи гренд слем у сезони, Ју Ес опен, а минималне су шансе да се нашим атлетичарима и једном од најбољих тенисера свих времена, прогледа кроз прсте.
Богат наградни фонд
Последњих сезона Светска атлетика улаже велика средства за награде најбољима. Тако ће бити и у Јуџуину, а лепе хонораре добиће по осам првопласираних. Наградни фонд за сваку дисциплину износи 172.000 долара (за штафете (186.000), а појединачни износи су - 70.000, 35.000, 22.000, 16.000, 11.000, 7.000, 6.000 и 5.000.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.