Шаровић: Тражио сам да Шмит стави мораторијум на Инцкову одлуку о забрани негирања геноцида
БАЊАЛУКА - Председник Српске демократске странке (СДС) Мирко Шаровић изјавио је да је тражио да Високи представник у БиХ Кристијан Шмит стави мораторијум на закон о забрани негирања геноцида, док се политичари у БиХ не договоре о том питању. „Тражио сам да Шмит стави ван снаге одлуку о забрани негирања геноцида. Да на одлуку (бившег Високог представника Валентина) Инцка стави мораториј од неколико година и да да шансу политичарима у БиХ да се договоре о овом питању”, рекао је Шаровић, саопштено је из СДС-а. Наводећи да „не би био смак света да се стави мораторијум на Инцкову одлуку”, он је нагласио да би у том случају био спреман разговарати с Шмитом.
„Кад кажем да бих разговарао са њим на тему мораторијума на Инцкову одлуку, то не значи да бих га признао за Високог представника и да може да користи бонска овлашћења”, навео је Шаровић, преноси Бета.
Политичари из РС не признају Шмита као Високог представника, јер његово именовање није потврђено у Савету безбедности УН. Лидер СДС-а сматра да је Инцко „из сопстевене освете због неких ранијих дешавања наметнуо одлуку о забрани негирања геноцида”.
„Инцко је био заборављена личност и нико га у овој земљи није примао. И онда је наметнуо закон и сви релевантни политички фактори из Републике Српске су се окупили и донели неке одлуке које су у том тренутку биле једине могуће”, казао је Шаровић. Додао је да сада са Шмитом не би разговарао, јер је, како је навео, криза око Инцковог закона морала бити решена у прва три месеца након наметања одлуке. Крајем јула прошле године, неколико дана пре него што му је окончан мандат у БиХ, Инцко је наметнуо закон о забрани негирања геноцида.
Три дана после објављивања Инцкове одлуке у Службеном гласнику БиХ, 30. јула прошле године, Народна скупштина Републике Српске је усвојила Закон о непримењивању одлуке Високог представника у БиХ о забрани негирања геноцида.
Парламент РС је исти дан усвојио и закон по ком је кажњиво називање Републике Српске геноцидном творевином.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.