Катастар гарантује сигурност и будућим власницима непокретности
Републички геодетски завод не само да штити уписане власнике непокретности, већ гарантује сигурност и будућим власницима, потенцијалним купцима одређене непокретнине.
„Приликом сваке куповине непокретности веома је важно за све купце да разликују ситуације у којима је забрањен промет непокретности од ситуација у којима не постоји оваква врста забране, али је купопродаја ризична”, наведено је у саопштењу катастра.
Додаје се да сваки промет непокретности која није уписана у катастар представља ризичну куповину, а слични нивои ризика постоје и у ситуацијама када се приликом куповине занемарују уписани терети на непокретности, као забележба спора.
„У ситуацијама када купац процењује ризик куповине, најважнији инструмент и механизам контроле који држава пружа је катастар непокретности. У највећем броју случајева који данас доспевају у жижу јавности, у којима се станари суочавају са имовинским проблемом са непокретношћу, корен тог проблема је био видљив у катастру у моменту куповине”, навео је Завод, преноси Бета.
Због тога је, како је наведено, потребно користити податке катастра непокретности који су транспарентни и доступни грађанима.
Улога јавних бележника у процесу купопродаје непокретности огледа се, како је истакао Завод, у провери чињенице да ли одређена непокретност уопште сме да се купи.
„Првобитни купци станова у Мирјеву, из периода 2003.-2010. године, нису имали тај ниво заштите јер су уговори оверавани пред судом, који је према закону гарантовао само за идентитет уговарача”, навео је завод.
У Мирјеву је недавно откривено да су исти станови два пута продати. Додаје се да ни јавни бележници не искључују све ризике приликом куповине непокретности јер, на пример забележба спора не спречава промет, али купац пристаје на ризик начина окончања спора између других лица, а грађевинска дозвола је довољна за продају стана, али нико не може да гарантује да ће зграда добити и употребну дозволу, нити ико може да гарантује да постојећа грађевинска неће бити поништена пред надлежним органом. Додатни квалитет који, како се истиче, катастар пружа је видљивост и уочавање евентуалних недостатака јер свако може проверити да ли је продавац уписан са правом својине на стану и да ли постоји неки терет на непокретности.
„Катастар годинама озбиљно ради на подизању свести јавности о значају података које пласирамо, користећи сваку прилику у медијима, а спреман је да направи и корак даље: давање званичне гаранције за будући упис, што је већ званично предложено Влади Србије”, навео је завод.
Истиче се да уколико тај предлог буде усвојен и спроведен у дело провера могућег уписа права и обима права над непокретностима дешаваће се пре овере купопродајног уговора.
„У овом случају упис по основу уговора више не би био ствар високе вероватноће, већ апсолутне извесности. Спровођење оваквог плана подразумева другачију организацију и ангажовање већег броја правника”, навео је РГЗ.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.