Комараци заражени вирусом Западног Нила у 15 општина
Комараца заражених вирусом Западног Нила има на подручју 15 београдских општина, открили су стручњаци Лабораторије сектора екологије „Градске чистоће” од почетка јула до данас. Две општине на којима није забележено постојање заражених комараца су Младеновац и Обреновац. Како кажу у Сектору екологије, ово је пик када се појављују комарци из рода кулекс, односно кућни комарци који су преносиоци вируса Западног Нила, док је бројност комараца из рода едес (речни/шумски комарци) у паду.
– Примарно се вирусом Западног Нила могу заразити птице, које су уједно и резервоари овог вируса, затим комарци преносе вирус са птица на остале животиње, али и на човека хранећи се њиховом крвљу. Коњи оболевају са тежом клиничком сликом, док у 80 одсто случајева и код човека и код животиња (мачке, пси и птице) вирус прође асимптоматски. У 20 одсто случајева имамо блажу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, ређе се јавља оток лимфних жлезда или појава оспе на кожи груди, леђа или стомака. Ови симптоми пролазе за неколико дана, док само у један одсто случајева долази до упале мозга (енцефалитиса) и (или) упале можданих овојница (менингитиса) – објашњавају у Сектору за екологију.
Пошто су кућни комарци преносиоци овог вируса, „Чистоћа” уништавање одраслих јединки и сузбијање ларви ради и са воде и са земље на свим општинама у граду. Да би „борба” против ових крвопија била ефикаснија, ове године набављена су два чамца и две амфибије помоћу којих се лако стиже до неприступачних терена на којима се они размножавају.
За ларве ових комараца карактеристично је да се развијају у води богатој органском материјом. Развијају се и у воденим стаништима које је направио човек, као што су септичке јаме, саксије, канте и бурад с водом, олуци, аутомобилске гуме, фонтане, украсна језера и томе слично. Због тога су у овом предузећу апеловали на грађане да редовно са својих имања уклањају предмете и посуде у којима се може задржавати вода, да редовно чисте олуке и празне септичке јаме како би се смањила бројност комараца. Међу препорукама у заштити од ових крвопија су и те да се обавезно користе репеленти, да се на прозоре и врата поставе мрежице против комарца, али и да се избегава боравак напољу за време највеће активности ових инсеката од 19 до 24 часа. То је иначе и време када екипе „Чистоће” спроводе акције сузбијања комараца.
Како многи суграђани примећују, ове године комараца у многим општинама у граду има врло мало. Изгледа да су третмани „Чистоће” и „суво” лето били одлична комбинација против летећих крвопија. Комарци иначе не подносе високе температуре и јако УВ зрачење.
У Србији 16 оболелих, од тога седам у Београду
На територији наше земље до 28. јула регистровано је 16 потврђених случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији, говоре подаци Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”. Обољења су пријављена са територија Средњобанатског (два), Јужнобанатског (пет) и Јужнобачког (два) округа и територије града Београда (седам).
„Батуту” су подаци достављени у складу са Препорукама за надзор над грозницом Западног Нила у хуманој популацији у сезони 2022. године Института за јавно здравље Србије и лабораторијских критеријума (према препорукама Европског центра за превенцију и контролу болести).
Институт за јавно здравље Србије је 1. јуна ове године проследио Препоруке за надзор над грозницом Западног Нила у хуманој популацији на територији Републике Србије мрежи завода – института, а они клиникама за инфективне и тропске болести, односно инфективним одељењима општих болница уз напомену да се посебна пажња обрати на неуроинвазивне облике болести. На тај начин, а у сарадњи са Националном референтном лабораторијом (НРЛ) за арбовирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, омогућена је дијагностика енцефалитиса или менингитиса.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.