Колеге гледају како радим, а не ког сам пола
Након пуних петнаест година на функцији начелника Полицијске управе Смедерева, Дејана Поповића заменила је његова колегиница, донедавно начелница Полицијске станице у Смедеревској Паланци, Весела Миловановић. Јавност у Смедереву о њој мало зна.
Ова потпуковница полиције иза себе има две деценије рада у МУП-у. Њен пут у полицијској хијерархији није имао пречице. Почела је као обичан позорник, потом радила као секторски полицајац, да би почетком 2005. године постала помоћник командира саобраћаја у Паланци, а онда и командир полицијске испоставе. Током 2017. постављена је за начелницу паланачке полицијске станице. Од марта је ушла у историју као прва жена на челу полиције у Смедереву икада. Тренутно је и једина начелница полиције у Србији. За себе каже да је амбициозна. Као ђак генерације студирала је математику, а онда се преорјентисала и завршила Полицијску академију, а потом се посветила полицијској каријери. Успела је у међувремену да постане и мајка троје деце. Као неко чији су родитељи свој радни век провели у „Политици”, отац као шеф магацина и транспорта за овај крај, а мајка као радница у „Политикином” киоску, посебно је везана за наш лист уз који је расла, и радо се одазвала овом разговору.
На водећим позицијама у ПУ „Смедерево доминирали су мушкарци. Какве су реакције биле када им је за шефа постављена жена?
Посао начелника Полицијске управе је један од најсложенијих, захтева велику одговорност и брзину у доношењу одлука. Као неко ко је водио полицијску станицу, могу да кажем да је рад на таквом месту привилегија јер са собом носи бројне изазове и доноси широка искуства. Мислим да чињеница да сам жена не мења много, јер сам пре свега полицијски службеник са много година рада иза себе. Мушке колеге ме јако поштују, гледају кроз призму рада, а не пола. Уопште у МУП-у се годинама ради на родној равноправности јер су од свега најбитније компетенције.
Да ли је жени на тако одговорној позицији потребно неко додатно доказивање?
Након 20 година нема потребе за неким додатним доказивањем, компетенције су једини аргументи. Тај осећај неког додатног напрезања и пожртвовања заиста немам.
Шта сте затекли када сте преузели дужност – који су највећи проблеми и да ли сте претходно били упознати какво је овде стање?
Била сам упозната и са комплетном проблематиком и овдашњим колегама јер Полицијска станица у Смедеревској Паланци је организациона јединица у склопу ПУ „Смедерево” и ми смо сарађивали. Захваљујући преданом раду овде су, по свим статистичким показатељима, дуго година остваривани резултати на завидном нивоу, тако да није било изражених безбедносних проблема који би узнемирили грађане. Тако је и у Великој Плани и Смедеревској Паланци, резултати су велики показатељи безбедности на тим територијама. Унапређење је постигнуто и у превентивном раду, па је смањен и безбедносни ризик.
Шта сте успели да промените у овом периоду од пет месеци?
Није било већих проблема, па ни потреба за неким већим променама. Као и сада приоритети ће бити на превентивном раду, повећаном осећају сигурности грађана, што бољој мотивацији полицијских службеника и наравно што бољим резултатима.
Ипак, сменили сте начелника Одељења за привредни криминал у ПУ „Смедерево”. Неки медији су о томе писали као почетку кадровских промена.
У складу са потребама службе и компетенцијама, у сваком тренутку долазе најбољи са циљем да остваримо што боље резултате у свим линијама рада.
Који су приоритети у будућности?
Превентивни рад, то стално понављам. Потом, што веће присуство полицијских службеника на свим местима окупљања грађана ради њихове сигурности, радићемо на јачању ефикасности и брзини реакција, а предстоје нам и друге реорганизације како бисмо остварили што боље резултате.
Скоро свакодневно медијима стижу извештаји о разбојништвима, крађама, била су и два покушаја убиства на територији ПУ. Да ли су Смедерево, Велика Плана и Смедеревска Паланка безбедна места за живот?
Јесу, то су безбедна места на нивоу Србије. И даље ћемо радити на томе да се грађани осећају сигурнијим, јер је за њих тај крајњи ефекат и најбитнији.
Да ли имате довољан број људи на располагању или вам недостају неки кадрови?
Из сваког полицијског службеника се извлачи максимум квалитета који се препозна, наравно у складу са могућностима. Hадоместимо тренутне недостатке и брзо их превазиђемо.
Рекли сте да је за вас ПУ нека врста сервиса грађана и да свако може да дође и до начелнице. Да ли ће то бити нека новина у раду овде?
Ако је грађанину потребно да се обрати полицајцу или неком другом нашем раднику, ако му то даје осећај сигурности и наше отворености, зашто не би могао да дође и до начелника. Бићемо отворенији за сваки вид сарадње са грађанима.
Без коментара о смени претходника
На констатацију да је на новој функцији затекла добру ситуацију, наметнуло се питање због чега је онда дошло до промена у врху смедеревске полиције. Начелница није желела да говори о разлозима смене свог претходника. Ипак, на потпитање да ли он и даље ради у ПУ „Смедерево” и који посао, одговара: „Ради као полицијски службеник – координатор где су све његове компетенције препознате на том делу посла који он сасвим одговорно и предано обавља, као и све до сада.”
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.