„Србијашуме” испоручују oгрев на шумском путу
Цене огрева скачу па је сада за кубни метар церовине или буковине исечене у пањеве и довезене на адресу потребно издвојити од 10.000 динара па навише у зависности од стоваришта. За дрва која су исцепана и као таква стижу на кућни праг на многим стовариштима се већ одавно праве спискови па се на огрев чека и по месец и по дана. Наравно, за такво дрво и цена је виша. Али многи суграђани немају примања нити пензије које могу да испрате овакав скок цена па се питају могу ли дрва да купе у „Србијашумама” где кубик кошта око 4.000 динара. За сада не могу јер је ово предузеће привремено обуставило пријем нових захтева.
– Моја пензија је мала и ја више од три кубика дрва не могу да купим. Испоставило се да ми ове године за та три кубика треба више од 30.000 динара. Слушао сам ове из „Србијашума” да им кубик кошта око 4.000 динара. Интересује ме где бих ја то и како могао пазарити. Да ли ја морам обезбедити превоз и утовар или то они раде? – пита се један од суграђана.
Према речима читаоца који се јавио нашој редакцији, он се о томе како може купити дрва у овом предузећу распитао у Информативном центру „Србијашума” још пре два, три месеца. Тада је и поручио дрва.
– Питао сам на информацијама где ће се та дрва која би требало да купим налазити како бих могао да израчунам колико ће ме превоз и утовар коштати. Рекла ми је да ћу о томе бити обавештен онда када ме из овог предузећа позову. А када ће то бити она није знала да ми каже. Искрено, то ми није јасно. Ја сам у Београду, шта ако ми кажу да по дрва морам на Златар?! Ко ће то да плати, како да организујем превоз? А ево прошао је и Свети Илија, питам се и кад могу да очекујем дрва? Неће ме ваљда звати у јануару – ређа питања читалац и каже да би било добро да ово предузеће има неки плац у граду где могу да се складиште дрва за куповину јер би то купцима много олакшало муке око превоза.
Како су рекли у „Србијашумама”, ове године они огревно дрво продају искључиво посредством телефонских пријава и ту у свом Информативном центру.
– Кубни метар огревног дрвета тврдих лишћара на шумско-камионском путу је 4.165 динара без ПДВ-а. А ПДВ је десет одсто. Превоз и утовар организују и плаћају сама физичка лица која су се претходно пријавила за огревно дрво у Инфо центру, а на територији шумског газдинства где им је адреса пребивалишта – рекли су у „Србијашумама” и истакли да је велика потражња огревног дрвета узрокована вероватно због рата у Украјини и због најаве енергетске кризе у Европи.
– Због велике потражње привремено је обустављен пријем нових захтева за куповину огревног дрвета физичких лица и то све док не испоштујемо, односно не продамо или испоручимо огревно дрво онима који су се раније пријавили за куповину и налазе се на списковима који су већ прослеђени шумским газдинствима на расподелу. Термин поновног почетка уписивања, односно наставак евидентирања нових физичких лица која су заинтересована за куповину огревног дрвета посредством Инфо центра биће благовремено најављени на нашем званичном сајту (интернет страници) – кажу у „Србијашумама”.
Оно што је већ годинама пракса јесте да се огревно дрво купцима испоручује са локација које су им најближе адреси, односно води се рачуна да се купцу шумски пут, где се извуку дрва и до кога може да се дође трактором или камионом, налази што ближе кући. То значи да Београђани неће морати да иду у неки други град или општину по купљени огрев. На питање када би суграђани који су се рецимо у јуну пријавили за набавку огрева у овом предузећу могли да се обрадују позиву нисмо добили одговор, али ако се прати нека динамика одраније то не би требало да буде касније од октобра.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.