Недоумице око државне субвенције за куповину првог стана
Иако је Влада Србије почетком године донела уредбу о субвенцији приликом куповине првог стана за мајке које у овој години роде дете, а немају некретнину на своје име, до сада су само четири породиље од државе добиле новац за куповину првог стана, а многи новопечени родитељи су због процедуралних грешака остали без субвенције. Због тога је удружење „Маме су закон” упутило захтев председници Владе Србије да се измени Уредба о потребној документацији јер се ту налази нелогичност која је збунила многе парове – тражи се да кредит буде одобрен, а са друге стране, мајке треба да доставе предуговор, а не уговор о куповини стана.
Како у разговору за наш лист појашњава Татјана Мацура, председница овог удружења, у члану број шест ове уредбе нису усклађене тачке шест и 12, према којима особе које аплицирају за субвенцију државе не смеју да буду у поступку одобрења кредита, већ кредит мора да им буде одобрен. Међутим, банке неће да им одобре кредит док се не потпише купопродајни уговор. С друге стране, држава захтева да се у поступку одобравања субвенције достави предуговор, а не уговор о купопродаји стана. Због тога ово удружење тражи да се тачке уредбе што пре ускладе с реалним стањем на терену, а то пре свега значи већу флексибилност између купца, банке и државе.
– Удружењу „Маме су закон” обратио се брачни пар из Суботице, Дајана и Игор Јовановић, због проблема који су имали приликом апликације за подршку државе за куповину прве некретнине. Наиме, у уредби Владе Србије стоји да партнери не могу имати некретнину на своје име, а овај пар свакако је испуњавао тај услов када су одлучили да уђу у процедуру. Међутим, они су морали да се обрате и банци за одобравање стамбеног кредита, а банка је инсистирала да купац с продавцем склопи уговор о продаји стана. То практично значи да су Дајана и Игор постали власници некретнине непосредно пре аплицирања за финансијску помоћ државе, што се лако може утврдити увидом у катастар непокретности. Међутим, одбијени су од стране државе због ове техничке грешке коју су нехотице направили – истиче наша саговорница, додајући да се овом удружењу са сличним проблемом обратила и породица Павловић из Новог Сада.
Мацура додаје да ће инсистирати да се овим породицама омогући да поново аплицирају за субвенцију државе јер су ушли у финансијски веома захтевне аранжмане за које су се одлучили рачунајући на државну помоћ.
У писаним одговорима „Политици” у вези са недоумицама око подношења документације за добијање ове субвенције и проблема са предуговорима и уговорима, из Министарства рада истичу да је уредба којом се дефинишу услови за доделу субвенције мајкама за куповину прве некретнине једна од најважнијих мера за подстицај наталитета и подршке мајкама у Републици Србији.
„ Држава је одлучна да подржи мајке да реше стамбено питање и заснују своје породице, јер тако улажемо у још бољу будућност наше земље. Будући да је досадашња пракса показала да су постојале недоумице у примени Уредбе и да мајке које су уместо предуговора подносиле уговоре о купопродаји некретнине, у наредном периоду надлежни органи ће учинити све да се пронађе правни основ да оне мајке које су у моменту рођења детета испуниле све услове, добију подршку државе. Позивамо мајке које су родиле децу у овој години, уколико испуњавају услове, да поднесу захтев за субвенцију за куповину некретнине, јер држава је одлучна и финансијски спремна да их подржи”, наводи се у одговорима Министарства рада.
На питање „ Политике” колико је захтева одбијено, нисмо добили одговор.
У ранијем саопштењу за јавност, ресорно министарство навело је да су субвенцију државе добиле четири мајке: из Сомбора, Трстеника, Крагујевца и Бечеја, а држава је у ту сврху издвојила 34.595 евра. У току је одлучивање о још 39 захтева, а може се очекивати да се број одобрених субвенција повећа. Иначе, држава на име помоћи даје 20 одсто вредности непокретности, односно 50 одсто када је реч о девастираним подручјима, а највећи износ субвенције је 20.000 евра.
Подсећања ради, помоћ државе младим мајкама у решавању стамбеног питања једна је од мера за подстицање наталитета које су донесене почетком ове године. Брак није услов за остваривање овог права, а купљена некретнина не би могла да се отуђи пет година од куповине, односно без сагласности органа старатељства. Захваљујући изменама Закона о финансијској помоћи породицама са децом, све мајке које од 1. јануара роде прво дете добиће од државе 300.000 динара једнократне новчане помоћи. Поред тога, факултетима је препоручено да се студенткиње које затрудне током студија ослободе обавезе изласка на испитне рокове. Међутим, факултет ће морати да заврше до 26, односно 28. године, ако се ради о факултетима који трају дуже од четири године.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.