Среда, 05.10.2022. ✝ Верски календар € Курсна листа

Седам деценија од олимпијског успеха наших фудбалера

Олимпијска фудбалска репрезентација СФРЈ 1952. године (Фото лична архива)

Протеклог јула навршило се 70 година од Олимпијских игара у Хелсинкију, које су и данас у сећању старијих љубитеља спорта. Памте се по сребрној медаљи коју су освојили наши фудбалери. Међутим, оно што се посебно издваја јесу две утакмице између Југославије и Совјетског Савеза. Био је то први сусрет на спортском пољу после захладнелих односа 1948. године, тако да је ова утакмица привукла пажњу спортске јавности широм планете.

Невиђена драма одиграла се 20. јула 1952. године у Тампереу, пред више од 17.000 гледалаца. Головима Митића у 29, Огњанова у 33. и Зебеца у 44. минуту, наша репрезентација је решила прво полувреме у своју корист, резултатом 3:0. У наставку игре Југославија је и даље надмоћна и у 46. минуту Огњанов повећава предност на 4:0. Седам минута касније, центарфор СССР-а Бобров смањује резултат на 4:1, а након шест минута, Зебец постиже гол и повећава предност на 5:1. Високо вођство Југославије наговештавало је катастрофу репрезентације Совјетског Савеза.

У 75. минуту десно крило Совјета Трофимов постиже гол, а утисак је био да ће тиме само ублажити пораз. А онда, велика драма. После једне набачене лопте из корнера, опасни вођа навале Бобров погађа циљ и смањује на 5:3. Исти играч у 87. минуту у акцији после изведеног корнера постиже још један гол, а минут пре краја, после још једног ударца с угла и грешке голмана Беаре, Петров поравнава резултат на 5:5. Како ни после продужетака од два пута по 15 минута није било победника, нови сусрет је заказан кроз два дана.

Утисак је био да је Југославија била боља, али су три корнера била кобна. У Југославији се с великом зебњом очекивао други меч, а нашим фудбалерима су стизали телеграми подршке.

Мајсторица је одиграна 22. јула на истом месту – у Тампереу, овог пута пред око 20.000 гледалаца. Хладан туш је уследио у петом минуту, кад је Бобров довео СССР у вођство од 1:0. Ово је само охрабрило наше репрезентативце и дало им крила. У 20. минуту Митић је успео да изједначи резултат, а публика почиње здушно да бодри нашу репрезентацију. У 29. минуту, после прекршаја над Митићем у казненом простору, Бобек с беле тачке доводи Југославију у вођство од 2:1. У другом полувремену, наставило се с атацима према голу СССР-а. Чајковски је у 54. минуту погодио мрежу и повећао предност на 3:1. После овога Совјетски репрезентативци су играли грубо, а у грубостима је посебно предњачио центархалф Башашкин. Кад је енглески арбитар Елис означио крај утакмице, настала је велика радост, како међу нашим спортистима у Финској, тако и широм Југославије. Победа наших фудбалера прослављала се на улицама већих градова наше земље. Страна штампа је опширно преносила коментаре о заслуженој победи Југославије. Совјетска новинска агенција Тас, само је у два реда објавила извештај о утакмици.

Још пред почетак фудбалског олимпијског турнира новинар француског листа „Екип” предвидео је могуће финале Југославија–Мађарска, што се и остварило. У финалу, наши репрезентативци су изгубили од сјајне мађарске репрезентације с 2:0 и освојили сребро.

У то време, кружиле су приче да ће голооточани навијати за Совјетски Савез. У својим сећањима на те утакмице, наш познати књижевник голооточанин Драгослав Михаиловић је то демантовао. Објаснио је да су голооточани навијали за Југославију и радовали се њеној победи. Били су велике патриоте и волели Југославију. По Михаиловићевом мишљењу патриотизам и идеологија су различити појмови, тако да је сукоб унутар партије 1948. био идеолошки.

У обе утакмице против СССР-а, као и током целих Олимпијских игара, наша репрезентација је наступала у истом саставу: Беара– Станковић, Црнковић–Чајковски, Хорват, Бошков–Огњанов, Митић, Вукас, Бобек, Зебец. Мишљење многих љубитеља фудбала је то, да је ово најбоља репрезентација Југославије свих времена.