Пред лекарску комисију до краја октобра
Све жене које су напуниле 45 година између 27. маја и 20. августа и желе да уђу у процес вантелесне оплодње о трошку државе, моћи ће по приоритету да закажу комисију за ВТО најкасније до 31. октобра. Како у разговору за наш лист објашњава Драгана Крстић из удружења „Шанса за родитељство”, ова одлука је донета јер је правилник који омогућава померање старосне границе за вантелесну оплодњу са 43 на 45 година коначно ступио на снагу 14. јула, након два месеца закашњења. С обзиром на то да су од доношења предлога правилника 27. маја до његовог ступања на снагу 14. јула, многе жене напуниле 45 година и изгубиле право на вантелесну оплодњу о трошку државе, донета је одлука да се овим женама омогући излазак на комисију до последњег дана октобра. То ће бити омогућено и женама које у наредних месец дана, односно до 20. августа, напуне 45 година и изађу на комисију за вантелесну оплодњу.
– Поступци вантелесне оплодње о трошку РФЗО могу се урадити у седам државних и 13 приватних клиника из плана мреже за ВТО у Србији, а стручне комисије за те поступке налазе се у оквиру шест државних центара у којима се обављају поступци ин витро фертилизације и оне примају парове према месту боравка. Комисије се налазе у Гинеколошко-акушерској клиници КЦ „Војводина”, Клиници за гинекологију и акушерство КЦ „Ниш”, Клиници за гинекологију и акушерство КЦ „Србија”, Гинеколошко-акушерској клиници „Народни фронт”, Општој болници у Ваљеву и Клиници за гинекологију и акушерство КЦ „Крагујевац”. Иако су ове комисије пребукиране, жене које ће напунити 45. година 20. августа имаће право првенства – истиче наша саговорница.
Директорка сектора за уговарање здравствене заштите РФЗО др Мирјана Узуновић Мако изразила је наду да ће се померањем старосне границе повећати број парова који улазе у поступак вантелесне оплодње. Она је подсетила да је током прошле године 7.200 жена прошло кроз поступак вантелесне оплодње о трошку РФЗО-а, а ове године је до краја јула ту могућност искористило око 4.500 жена, што је за 600 више у односу на исти период прошле године. Новина је да и мушкарци са азоспермијом, уколико имају добар замрзнут материјал, могу ући у процес вантелесне оплодње.
Подсећања ради, РФЗО је 28. марта донео одлуку да финансира покушаје вантелесне оплодње за жене до 45. године, уместо до 43. године. Након тога, 27. маја РФЗО је предлог правилника доставио Министарству здравља, а Влада Србије је 14. јула усвојила измењену Уредбу о плану здравствене заштите из обавезног здравственог осигурања, којом се управо омогућава вантелесна оплодња женама старости до 45 година. Од када су 28. марта медији пренели вест о одлуци РФЗО-а да помера старосну границу, наша суграђанка Јадранка Секерић, која годинама покушава да постане мама, доживела је праву драму. Видевши да време пролази, а обећани правилник се не доноси и суочена са чињеницом да 22. јула пуни 45 година, она се за помоћ обратила свима, почев од министра здравља, преко РФЗО-а па све до председника Србије, али одговора није било. Руковођена огромном вољом и жељом да победи бирократију и постане мајка, она је 11. јула изашла на улицу испред Владе Србије и у минут до 12 прочитала листу захтева, на којој се између осталог налази и захтев да се хитно стави на снагу нов правилник о ВТО о подизању старосне границе, како би комисије што пре почеле са радом. Рок за испуњење њених захтева био је 15. јул, а Влада Србије усвојила је на седници 14. јула Уредбу која омогућава подизање старосне границе.
„Када сам чула ту вест била сам пресрећна, али истовремено и запитана – хоћу ли стићи да дођем до комисије до 22. јула, када сам пунила 45 година? И шта је са осталим женама рођеним 1977. године које су већ напуниле 45 година? Одговор на то питање добила сам на дан свог рођендана 22. јула, када је у раним јутарњим часовима РФЗО на својој страници објавио обавештење о начину примене правилника у коме пише да ће мени, као и свим женама које су напуниле 45 година у периоду од тренутка доношења новог предлога правилника, закључно са тридесетим даном од дана његовог ступања на снагу, бити омогућен излазак на комисију за ВТО, а закључно са 31. октобром ове године. Жао ми је што није усвојен захтев да се старосна граница не везује за датум рођења жене, већ за текућу годину у којој жена пуни 45 година, као ни захтеви да се лекарима дају широка овлашћења да врше индивидуалне процене о спремности жена за поступак ВТО и да новоформирана влада до краја ове године донесе нов правилник где ће граница за овај поступак бити подигнута са 45 на 50 година. Међутим, ја сада морам да сакупљам снагу за најважнију борбу у мом животу – битку да постанем мама”, каже наша саговорница и додаје да је потпуно свесна чињенице да се ништа не би десило да није изашла на улицу са високо подигнутом цуцлом у руци, као симболом њене борбе.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.