Забрањено снимање запослених због контроле радног времена
Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности спровео је надзор над Домом здравља „Стари град” и донео решење којим је забранио овој установи да врши обраду података путем уређаја за препознавање лица у сврху контроле и евидентирања радног времена запослених.
Повереник је током инспекцијског надзора утврдио да је овај дом здравља обављао обраду података радника без ваљаног правног основа и у супротности са одредбама Закона о заштити податка о личности које се односе на обраду биометријских докумената. Зато је повереник наложио Дому здравља „Стари град” да у року од 15 дана обрише све податке о личности запослених који су прикупљени у сврху контроле и евидентирања радног времена и да у истом року обавести све раднике од којих су подаци прикупљени о брисању. Крајем јула 2022, Дом здравља „Стари град” информисао је повереника да је поступио у складу са донетим решењем.
Иницијативу поверенику за инспекцијски надзор у овом дому здравља упутила је невладина организација Партнери Србија, након што је та установа у априлу ове године обавестила своје запослене о отпочињању прве фазе увођења система за надзор и пријављивање. У обавештењу техничке службе од 28. априла 2022. наведено је да је неопходно да се запослени на портирници фотографишу, користећи за то постављен таблет, како би били уведени у систем. Писало је и да је потребно да се сви радници приликом доласка и одласка на посао, задрже на портирници како би било могуће њихово регистровање на систему, као и да ће свако од запослених имати ПИН који треба да унесе у систем приликом првог регистровања. ПИН ће бити додељен сваком раднику и на портирници ће добијати број на основу имена и презимена, а сваки наредни пут регистровање ће бити аутоматско проласком поред и погледом у таблет.
Након увида у ово обавештење, Партнери Србија упутили су поверенику иницијативу да спроведе инспекцијски надзор у Дому здравља „Стари град”, у вези са успостављањем система за надзор који укључује биометријску обраду података запослених. У поступку инспекцијске контроле утврђено је да је та обрада обављана супротно одредбама Закона о заштити података о личности.
„Када је реч о инсталирању додатног система видео-надзора руковаоца, имајући у виду да је обављање надзора над простором који се користи за јавну употребу уређено одредбама Закона о приватном обезбеђењу, а да видео-надзор приватног обезбеђења врши Министарство унутрашњих послова и надлежне инспекцијске службе у складу са утврђеним делокругом, овом министарству су прослеђени на даље поступање списи у вези са предметним надзором”, наводи се из службе повереника у обавештењу упућеном Партнерима.
Ова организација поздравила је брзу реакцију повереника.
„Позивамо све субјекте да обуставе радње обраде података о личности које не испуњавају законске услове. Послодавци би требало да обрате посебну пажњу процени сразмерности и сврсисходности обраде података запослених, посебно када се за обраду користе нове технологије. Јавни сектор има у том смислу и додатне обавезе, имајући у виду да набавке напредних система прекомерне обраде података подразумевају и трошење јавних ресурса које би требало да буде оправдано и рационално”, наводе из организације Партнери Србија.
Подели ову вест



Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.