Ове зиме у Србији рационалније и вероватно скупље даљинско грејање
Грађани који користе даљинско грејање ове зиме могу да рачунају да ће се, због енергетске кризе, штедети и на грејању које ће у многим градовима бити скупље до двадесетак одсто јер су топлане поднеле захтев за повећање цена. Препорука Министарства рударства и енергетике је да температура у просторијама у којима се борави буде од 20 до 21 степен, а за просторе у којима се спава 18 степени. У просторијама где не борави нико, после одласка чланова домаћинства на посао и у школу препоручена температура треба да буде 16 степени, а у случају дужег одсуства 10 степени. Савет надлежног министарства је да топлане размотре оптималан рок за почетак грејне сезоне која је до сада почињала 15. октобра под условом да је температура три дана нижа од 12 степени.
Директор топлане у Суботуци, која има око 11.000 корисника, Саша Петковић рекао је за Бету да ће се све препоруке ресорног министарства размотрити.
„Обезбедили смо гас годишњим уговором са снабдевачом, а грејање наплаћујемо по утрошку. Поднели смо захтев локалној самоуправи за поскупљење за око десет одсто”, рекао је Петковић. Додао је да је наплата грејања релативно добра, око 93-94 одсто, а да значајна средства дугују здравствене установе.
Директор топлане у Мајданпеку Ђорђе Рошкић рекао је да је ремонт постројења при крају и да се као енергент користи „сечка” која је уговорена за предстојећу зиму.
„У обавези смо да грејна сезона почне 15. октобра, ако буде потребно и раније, јер је овде десетак степени хладније него у Београду. Штедећемо колико је могуће”, рекао је Рошкић. Додао је да је топлана, која има 4.000 корисника, поднела захтев за поскупљење грејања за 10 одсто. Сада грејање у Мајданпеку, како је рекао кошта 95 динара по квадрату, а реална цена би била 150 динара.
То, према његовим речима, нико не може да плати, па је топлана тражила да цена грејања буде око 105 динара по квадрату, јер је „сечка” по тони поскупела са 3.600 на 4.600 динара.
„Боримо се да испловимо у овој немаштини, а надамо се да ће нас послужити и време”, рекао је Рошкић.
Директор топлане у Краљеву Александар Несторовић рекао је да топлана као енергент користи гас и мазут и да је расписана јавна набавка.
„Са грејањем крећемо 15. октобра, а размотрићемо препоруке ресорног министарства и тако се понашати”, казао је Несторовић.
Грејање у Краљеву сада кошта 92 динара по квадрату, а топлана је затражила поскупљење од 20 одсто, на 110 динара плус ПДВ.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.