Одложен почетак суђења за злочине у Добровољачкој
Од нашег дописника
Сарајево – Три деценије ишчекивани почетак суђења осумњиченима за злочине почињене у сарајевској Добровољачкој улици 3. маја 1992. године, који је напокон био одређен за сутра, одложен је. Разлог за одлагање заказаног главног претреса јесте, како је потврђено из Суда БиХ, суспензија судије Далиле Бурзић, члана судског већа у овом предмету. Одлуком дисциплинске комисије Високог судског и тужилачког савета БиХ, Бурзићева је „привремено удаљена од вршења дужности судије” због кривичне истраге против ње у вези са убиством једног младића у Сарајеву.
У Одељењу за информисање јавности Суда БиХ потврђено је за наш лист да је „рочиште дефинитивно отказано” и да се „засад не зна да ли ће и када бити одређен нови термин званичног почетка суђења” Ејупу Ганићу, члану ратног Председништва БиХ, и још деветорици оптужених за злочине у Добровољачкој.
Адвокат Миодраг Стојановић каже да би суспензија Бурзићеве могла успорити рад на свим предметима у које је она, као судија, директно укључена, па тако и у „случају Добровољачка”. То би, напомиње он, „могло да успори рад у смислу што ће новом члану савета требати времена да се укључи у предмет”, а то „одлаже суђење на неко време”.
Вест из Суда БиХ да је одгођен почетак суђења осумњиченима за један од тежих злочина почињених у Сарајеву узнемирила је породице жртава и изазвала реакције комплетне јавности у Републици Српској која је, иначе, давно изгубила поверење у правосудне институције на нивоу БиХ када је у питању процесуирање злочина извршених над српским народом. Подстакнут досадашњим искуством, Вељко Лазић, председник Републичке организације породица заробљених, погинулих и несталих бораца и цивила, раније је изјавио да ни од суђења за злочине у Добровољачкој не треба очекивати ништа више од већ виђеног.
„Биће и то некаква фарса”, рекао је Лазић након што је заказан, сада већ пропали, почетак суђења.
О ажурности, (не)пристрасности и генералном односу Суда БиХ према жртвама српске националности довољно говори, између осталог, и случај Сакиба Махмуљина, бившег команданта Трећег корпуса Армије РБиХ, који је осуђен на срамних осам година затвора за злочине над Србима у Возући и на Озрену. Одмах након што му је крајем априла изречена правоснажна пресуда он је, уместо у затвор, побегао у Турску, где се, наводно, лечи.
Вештачење његове медицинске документације, које је затражено пре месец дана, још увек није завршено, нити се зна када ће бити. Представници борачких организација у Републици Српској немају дилему да „Суд БиХ намерно одуговлачи са вештачењем” и сумњају да ће Махмуљин „икада бити иза решетака”.
У предмету „Добровољачка”, осим Ганића оптужени су и Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Акиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишко. Оптужница их терети да су „планирали, наредили и извршили напад на небрањену мешовиту колону војника и цивила запослених у ЈНА”, која је 3. маја 1992. пролазила Добровољачком улицом под пратњом мировних снага УН. Тада је убијено осам војника и цивила, 24 је рањено, више десетина њих је заробљено, а потом мучено и злостављано. Током суђења ће, како је службено најављено, бити саслушано 277 сведока.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.