Тајне из заборављене архиве
У ванвременској раскоши традиционалне Ранчићеве куће, културног добра Србије и седишту Центра за културу Гроцка – установе културе општине Гроцка, отворена је изложба „Тајне из заборављене архиве” ауторке проф. др Неле Пушкаш у оквиру манифестације „Дани европске баштине – Одрживо наслеђе”.
Изложбу која је резултат преданог истраживачког рада отворио је Зоран Левић, директор Музеја науке и технике, док су се публици обратиле проф. др Милица Лабудовић Боровић, уредница издања монографије која прати изложбу, и сама ауторка. Присутне је поздравила и директорка установе Зорица Атић, представивши амбијент несвакидашње галерије у старој вароши крај Дунава и повезаност Александра Костића са Гроцком.
На изложби је први пут представљена јавности недавно пронађена фотографска заоставштина цењеног научника Александра Ђ. Костића (1893–1983), оснивача Хистолошког института (1921) и Фотографског одељења (1924), првог професора хистологије на Медицинском факултету у Београду, али и оснивача Београдског фото-клуба (1928).
Професор Александар Ђ. Костић остаће упамћен као један од великих српских полихистора, људи неуморног прегалаштва и ренесансних склоности. Наиме, проф. Костић је, између осталог, био пионир медицинске фотографије и филма на нашим просторима, али и велики љубитељ фотографије. Поред медицинских тема, на фотографским стакленим плочама забележио је бројне теме из живота предратног Београда, али и некадашњу изузетно складну зграду Хистолошког института, у чијој је изградњи учествовао.
Поставка се може погледати до краја октобра у Центру за културу Гроцка, у оквиру премијере изложбе, а потом путује у Галерију науке и технике САНУ.
У наставку вечери, пред многобројном публиком наступили су ученици ОМШ „Невена Поповић” из Гроцке: Магдалена Маторчевић, Ива Богдановић и Лара Пантелић, флаута.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.