Забрана руске нафте не би требало да поскупи деривате у Србији
Због санкција које ће зауставити доток руске нафте нафтоводом до Србије, не би требало да поскупе деривати у Србији, оценио је данас за Танјуг стручњак за енергетику Миодраг Капор. „Не би требало да због тога поскупе деривати у Србији. То нема економску логику. Једино што ће да смањи профит НИС-Гаспромњефта, а донекле и Србије, због усклађивања цена увозне цене нафте на тржишту”, рекао је Капор.
Навео је да по ценама нафтних деривата Србија не заостаје у односу на околне земље.
Према његовим речима, досадашње набављање и прерада руске нафте омогућавала је профит НИС Гаспромњефту.
„Потражња је била мања за руском нафтом, ми а пре свега Гаспромњефт је од тога профитирао, јер има већински пакет акција у НИС-у. Извозили су нафтне деривате и мазива у околне државе, а имали јефтиније деривате од других држава, а сада тога више неће бити”, рекао је он.
Говорећи о најавама изградње нафтовода којим би се повезали Србија и Мађарска. Капор је рекао да је инфраструктурно повезивање добро, али треба поставити питање да ли је комерцијално и економски оправдано.
„Не видим да је Хрватска непоуздан партнер, можемо да примамо било коју нафту ЈАНАФ-ом осим руске. Чак и да изградимо тај нафтовод са Мађарском, ми нисмо у могућности да допремамо руску нафту, чак ни тим нафтоводом”, рекао је он.
Капор је поручио да нико не жели сценарио санкција, и додао да би у том случају прорадило сиво тржиште у коме ће се и грађани и привреда сналазити.
Он је објаснио да се о гасоводима ТАНАП и ТАП већ дуго прича, те да је одлично што ће се Србија повезати на те гасоводе.
„Напокон да имамо неку диверсификацију у снабдевању гасом. Нажалост биле су потребне две политичке ствари да се догоде, руска инвазија на Украјину и смена Бојка Борисова у Бугарској, да би се ти пројекти имплементирали”, рекао је он и навео да ће Србије бити у прилици да увози неки други осим руског гаса.
„Домаћа производња гаса врло је мала, искључиво увозимо руски, то је била политичка одлука наших елита у пооследњих скоро 20 година. Дошли смо у ситуацију да зависимо само од тог гаса. Увек је боље имати било коју робу из више праваца, поготову гас, да би се они такмичили за што бољи производ и цену ка крајњим корисницима”, рекао је Капор.
Оценио је да Србија има могућост да буде конзумент течног гаса преко терминала који се завршава у Грчкој.
„Потребно је мало технологије. Чак је у плану да се на Дунаву у Србији сагради неки терминал за течни гас. То је на неком дужем штапу, и већа је инвестиција”, рекао је он.
Капор је подсетио да било која енергетска инвестиција захтева огромна средства.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.