Како је Нобелова награда за мир ујединила Русију, Украјину и Белорусију – у незадовољству
Нобелова награда за мир, коју су ове године добили појединци и организације из Русије, Белорусије и Украјине, изазвала је негативне реакције у све три земље и макар у томе успела да их уједини.
Ово престижно признање отишло је у Русију четврти пут у историји и другу годину заредом, а осим тамошњег друштва за људска права „Меморијал”, добитници су и белоруски активиста за људска права Александар Бјаљацки и украјински Центар за грађанске слободе.
Лауреати већ дуги низ година промовишу право на критику власти и улажу изузетне напоре да документују ратне злочине и кршење људских права, образложио је норвешки комитет који стоји иза ове награде.
Упадљива је чињеница да је овогодишња Нобелова награда за мир истовремено додељена представницима три земље које су некада припадале Совјетском Савезу. Посматрачи су коментарисали да је ово симболични доказ о повезаности либералних елита три земље, упркос разликама у политици њихових влада.
Међутим, нису сви сагласни са овим тумачењем, па је вест о добитницима изазвала оштре реакције у све три земље, а највише у Украјини, где од фебруара траје специјална војна операција Русије.
„Нобелов комитет има занимљиво разумевање речи ,мирʼ ако представници две земље које су напале трећу заједно добију Нобелову награду. Ни руске ни белоруске организације нису биле у стању да организују отпор рату. Овогодишњи Нобел је ,страшанʼ”, написао је на Твитеру Михаил Подољак, саветник председника Владимира Зеленског, преноси РТ.
Одлука Нобеловог комитета спорна је и за украјинску посланицу Маријану Безуглу која сматра да је неприхватљива било каква награда заједно са Русима и Белорусима” и у њој види покушај да се „уједине силоватељ и жртва”.
Историчар и бивши председник Украјинског института за национално памћење Владимир Вјатрович оцењује да је „дружење са Белорусима и Русима” неприкладно, јер актуелизује руски мит о ,три братска народаʼ.
Међутим, у Москви нису посебно задовољни одлуком Нобеловог комитета. Шеф руског Савета за људска права Валериј Фадејев саветовао је „Меморијалу” да одбије награду како би сачувао део добре репутације”. Посебно је био огорчен доделом награде украјинском Центру за грађанске слободе: „Где је била та организација у претходних осам година када је бомбардован Донбас, када су убијане хиљаде цивила, деце и стараца? Прикупљали су информације о ‘жртвама Мајдана’ – каквим жртвама Мајдана? Ово је био државни удар који је подстицао и подржавао Запад”.
Леонид Слуцки, шеф Комитета за спољне послове Државне думе, истакао је исто: „Сајт ове, да тако кажем, организације је пун оптужби за руску „окупацију“, чланака о „руској инвазији“ и о помоћи са Запада. И ни речи о хиљадама цивила које су убили украјински милитанти у Донбасу”.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.