Европска унија увела санкције иранској моралној полицији и министру информисања
БРИСЕЛ - Европска унија је данас увела санкције полицији за морал у Ирану и министру информисања те теократске исламске земље због њиховог учешћа у насилном обрачуну с учесницима масовних антивладиних протеста који непрекидно трају седмицама због смрти 22-годишње Маше Амини после притварања због неправилног ношења мараме преко косе.
Међу 11 санкционисаних су два главна руководиоца иранске полиције за морал, Мохамад Ростами и Хаџахмад Мирзеи. Њима су замрзнута средства у свим земљама Европске уније, а забрањено им је и да тамо путују.
На мети казнених мера су представници снага безбедности и локални полицијски шефови, „због њихове улоге у бруталном сузбијању протеста”, наводи се у саопштењу из Брисела пошто су мере усвојили шефови дипломатија земаља ЕУ на састанку у Луксембургу.
Министар информисања Иса Зарепур је на листи кажњених због наводне одговорности за ометање функционисања интернета током протеста.
Министарка спољних послова Немачке Аналена Бербок је изјавила да ЕУ „не може и неће затварати очи” пред насиљем над демонстрантима у Ирану и додала: „Такође је јасно да ће, уколико овај режим настави да туче своје становништво на овакав начин, бити нових пакета санкција усмерених на одговорне”, преноси Бета.
У саопштењу ЕУ осуђује „распрострањену и неселективну употребу силе против мирних демонстраната” и оцењује да је такво поступање „неоправдано и неприхватљиво”.
„Народ Ирана, као и свуда другде, има право да мирно протестује, и то право мора бити обезбеђено у свим околностима”, указује се у саопштењу.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.