Зиђин тврди да Старица неће бити срушена и да на њој нема руде
МАЈДАНПЕК – Планина Старица неће бити срушена, јер на том делу северног дела нема руде и не постоји намера да се експлоатише са тог подручја, поручили су инжењери компаније Зиђин копер приликом посете новинара том руднику.
На ободима северног ревира данас су видљиве огромне стене које су срушене како не би повредиле раднике који раде на језеру из кога се испумпава вода и враћа у погон флотације руде бакра.
Због минирања на планини Старица и тензије између компаније Зиђин и еколошких активиста који су протестовали данима тврдећи да ће планина бити срушена, медији су посетили тај рудник тражећи одговор на питање да ли ће се заиста планина, која дели град од рудника, срушити.
Руководилац радника Јиан Хеyан рекао је да се планина неће срушити и да се минирања спроводе само на косинама ка северном ревиру како би се тај простор учинио безбедним.
Теренским возилима медији су дошли до самог врха Старице коју краси карактеристичан шиљати врх.
Са једне падине протеже се конструкција којом треба да буде завршен процес такозване „хидро-сетве” и да се површина „озелени”.
Са једног дела врха Старице поглед пуца на сунчани Мајданпек, са чијим је становницима новинар Бете разговарао о активностима на Старици, о претходним догађајима и протестима који су узнемирили јавност.
Мајданпечани су, утисак је, махом подељени.
Кажу да им није било пријатно када су почела минирања, а земља се тресла.
„У прво време није било сирена које би упозориле на минирања, али се ситуација променила”, рекла нам је једна Мајданпечанка. Током неколико сати боравка у Мајданпеку, сирене су се огласиле бар три пута, а земља затресла од детонација.
„То се равна стена са стране северног ревира, далеко је то од града”, смиривали су инжењери.
Иако се чинило близу, Мајданпечани не реагују. Кажу да су већ навикли и чекају да се испуни обећање да ће ускоро престати „земљотреси” и да ће Зиђин испунити најављено формирање „зеленог рудника”.
Руководилац одељења за заштиту животне средине компаније Зиђин Сандра Барбуловић, говорила је о пројектима озелењавања рудника, наводећи пример брда Кома у рудничком окружењу, које је озелењено.
„Компанија прати пут зеленог развоја и у складу са тим уложено је више од два милиона евра. Озелењено је више од 55 хектара, од чега 50 заузима површина јаловине”, рекла је Барбуловићева.
Додала је да је до сада у све еколошке пројекте укупно инвестирано 18,5 милиона долара, укључујући и заштиту водотокова, ваздуха и земљишта.
У руднику се стално крећу цистерне за поливање путева и ниједно возило не може изаћи из круга фабрике уколико се претходно не опере.
У Зиђину наводе да се ни грам воде не испушта у реку Пек.
„Вода је важан ресурс и из тог разлога постоје километри цеви које воду из северног ревира, а која није индустријска, враћа у поновни процес производње”, објаснили су инжењери.
Навели су да је на јаловишту „Ваља фундата” озелењено преко 346.000 квадрата површине и посађено 18.500 садница.
„Мерења у оближњем селу Дебели Луг, које је стално било под велом прашине са јаловишта, показују да је прашина готово неутралисана”, рекли су стручњаци Зиђина.
Као и пре доласка кинеске компаније као стратешког партнера и већинског власника некадашњег Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор, Мајданпечани махом живе од рудника.
Готово да не постоји породица у којој најмање један члан не ради у том руднику, који је 2018. године преузела кинеска компанија.
Град, у коме је до 2018. године живело, по проценама, тек око 5.000 људи, данас чека резултате пописа и верује се да је тај број значајно повећан.
Неколико пута скочиле су и цене некретнина, а просек зарада у Мајданпеку данас је више од 100.000 динара.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.