Да ли школе треба да имају тајне и јавне и-мејл адресе
Многе школе ужурбано мењају имејлове који би требало да буду доступни јавности, јер их до сада нису замениле новим, упркос томе што им је просветни врх наложио да то ураде до 25. јула ове године. Реч је о званичним адресама за комуникацију с родитељима, јавношћу, установама и организацијама које не спадају у државне органе. За размену дописа и информација с ресорним министарством, али и другим министарствима, школским управама, секретаријатима за образовање, локалним самоуправама, свим основним и средњим школама, Министарство просвете, науке и технолошког развоја у сарадњи са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу отворило је посебне, тајне имејл-адресе. Оне, по правилу, треба да остану заштићене, недоступне јавности.
Те тајне адресе уведене су након масовних дојава о наводно подметнутим бомбама које су обележиле крај другог полугодишта прошле школске године, и то пред полагање обавезног завршног испита за крај основног образовања. Тај потез, у том сплету околности, део јавности протумачио је као маневар којим се тобож спречавају, а у бити игноришу, потенцијалне онлајн претње школама које би направиле општи метеж, можда и довеле у питање регуларност тестирања, ако би стигле на старе имејл-адресе школа у време најважнијег испита за осмаке и јединог који се по истим правилима спроводи на националном нивоу.
Из Министарства просвете за „Политику” су тада објаснили да је промена имејлова раније планирана активност преласка свих школа на државни домен у циљу успостављања једнообразног система комуникације и професионализације рада на републичком нивоу. Прецизирали су да је та „раније планирана активност уврштена у Оперативни план реализације завршног испита и једна од превентивних мера обезбеђивања безбедних канала комуникације”. Указали су и да су школе до тада „користиле налоге електронске поште различитих провајдера, мејл адресе које не асоцирају на образовну установу (скраћенице, надимци), а често и приватне адресе за службену коресподенцију”, оцењујући да је то „неприхватљиво из угла принципа пословне комуникације, али и из угла безбедности”.
Мала матура ове године први пут је организована без иједног пропуста, похвалио се тиме и државни врх. Ђаци су већ били на летњем распусту, а просветни радници на колективном годишњем одмору кад је, 25. јула, на тајне службене мејлове школа од просветне власти стигао налог да старе имејл-адресе за јавност замене новим. Пракса потврђује да то у многим школама није урађено.
На више старих адреса првог дана прошле седмице поново су стигле претње да „све иде у ваздух”, ђаци су евакуисани, полицијске екипе су утврдиле да су дојаве биле лажне, али узнемиреност и одговорност за безбедност школског колектива, као и увек, били су стварни. Упитани шта је план Министарства просвете за решавање овог проблема који се изнова јавља, имајући у виду да би и нове имејл-адресе преко којих школе комуницирају с ресорним министарством могле бити на мети злослутних претњи уколико би биле познате јавности и истакнуте на сајтовима као једине званичне, најодговорнији за образовање одговорили су само да „школе нису у обавези да истакну те мејл адресе на сајтовима, већ да их користе у комуникацији са државним органима, а свакако могу да имају и друге мејл адресе у свакодневној комуникацији са осталим корисницима”. Нису прецизирали да „друге мејл адресе”, из овог цитата, ипак значе обавезно гашење старих, досадашњих имејл-адреса и нужно отварање неких нових за свакодневну комуникацију с осталим појединцима и установама ван круга државних органа, али тако тумаче директори.
Недуго након што су последња у низу злослутних писама стигла на старе, јавности доступне имејлове школа, истог дана, у понедељак, просветни врх је, посредством школске управе, од директора школа тражио да напишу и доставе „изјаву о догађају и предузетим мерама (у вези с дојавом) и зашто нису поступили по допису од 25. 7. 2022. године”. Пост фестум, ових дана, старе имејл-адресе за јавност ако већ нису замењене мењају се новим, што је за наш лист потврдило више директора школа.
Ако је јасно да нема гаранције да нови мејлови неће бити на мети поремећених умова који шаљу претећа писма, шта је суштина промене адреса: увођења једне тајне адресе за комуникацију с државним органима и новог имејла за јавност? Да ли се тако решава проблем потенцијалних нових претњи наводним бомбашким нападима или игнорише злослутна пошта која би опет могла да стигне на старе адресе, као што се ове седмице десило? Колико је написаних изјава стигло на захтев просветног врха и који су најчешће наведени разлози за то што школе нису поступиле по допису од 25. јула ове године? Питали смо надлежне у просветном врху да прецизирају. Одговора још нема.
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.