Гроцка добила мобилни центар за опасни отпад
Прва београдска општина у којој грађани могу да одлажу опасни отпад је Гроцка. Отпад попут аутомобилских гума, акумулатора, моторних уља... биће одлаган у мобилном центру који су јуче обишли Никола Никодијевић, председник Скупштине града, Ивана Вилотијевић, секретарка за заштиту животне средине, и Драган Пантелић, председник општине.
– Мобилни контејнери за сакупљање опасног отпада имају велику улогу у заштити животне средине. Локалним планом за управљање отпадом од 2021. до 2030. године предвиђено је постављање оваквих мобилних центара. Гроцка је прва општина у граду која је добила мобилни контејнер за опасни отпад, којим ће управљати општинско предузеће „Еко-Гроцка”. Други мобилни контејнер биће додељен општини Младеновац, а преосталих 13 ће ЈКП „Градска чистоћа” распоредити према потребама. Овде се одлаже отпад који не би смео да се одлаже са комуналним или другим врстама отпада који се рециклира – рекао је Никодијевић, а преноси Беоинфо.
Према његовим речима, грађани Гроцке овде, осим гума и акумулатора, могу да одлажу и амбалажу од пестицида или других токсичних материја.
– Деценијама је сав отпад депонован у Винчи, због чега је било великих проблема. У току је финализација тог великог пројекта, такo да санитарна депонија у Гроцкој неће више генерисати загађење животне средине. Пројекат предвиђа и почетак производње топлотне енергије у Винчи, што ће уједно бити део дугорочног решавања питања санитарног одлагања отпада, за чији квалитетан рад морамо више да се бавимо рециклажом. Предузеће „Еко-Гроцка” ће сходно потребама доносити одлуке о локацијама на којима ће бити постављен мобилни контејнер. Задатак општине је да сада информише грађане како би сазнали све појединости у вези са одлагањем опасног отпада. До краја године набавићемо дробилицу за кабасти отпад, коју ће такође користити предузеће „Еко-Гроцка” – рекао је Никодијевић.
Он је додао да је ово предузеће добар пример јер је уградњом специјалних филтера у топлани практично елиминисало емисију штетних гасова упркос чињеници да се користи угаљ.
– Нажалост, има још топлана које раде на угаљ јер није могуће у кратком временском периоду изградити инфраструктуру и обезбедити прелазак на еколошки прихватљивија горива. Управо зато је ово добар пример јер нема емисије штетних честица иако топлана ради на угаљ. Доста је објеката у Гроцкој којима је потребна уградња савремених филтера. Најугроженији је Дом здравља, за који смо се договорили да конкурише преко Секретаријата за заштиту животне средине за пројекте града, који ће након тога преузети финансирање решавања тог проблема. Наравно, све ово су изнуђена решења која ће бити актуелна до потпуног прикључења читаве општине на гасовод – рекао је Никодијевић и истакао да је завршена секундарна фаза гасификације. Остало је још неколико подстаница и у року од 12 до 18 месеци цела општина требало би да има потребну инфраструктуру за прелазак на гас.
– Не смемо заборавити ни индивидуална ложишта која су велики загађивачи, али тако ће бити све док људима не будемо омогућили алтернативу. Донели смо и одлуку да „Еко-Гроцка” преузме одржавање зелених површина, за шта ће град обезбедити новац. Становници Гроцке су равноправни грађани Београда и све што радимо има за циљ побољшање квалитета њиховог живота – напоменуо је Никодијевић.
Директор предузећа „Еко-Гроцка” Никола Мацановић рекао је да је постављање мобилног контејнера за опасни отпад први заједнички пројекат са Секретаријатом за заштиту животне средине.
– У плану имамо и акције током којих ћемо обилазити насеља на нашој општини и прикупљати кабасти, али и друге врсте отпада. Имамо много идеја које желимо да реализујемо, попут топлане у којој смо елиминисали штетне гасове и сигуран сам да ћемо ускоро моћи да се похвалимо новим резултатима – рекао је Мацановић.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.