Бежанијска улица чува традицију и модеран дух
Бежанијска улица једна је од најстаријих у Земуну. Име носи по оближњем насељу Бежанија, које јој је дато 1793. године. Трасирана је још у доба античког Таурунума, односно Римског царства, па њена историја траје готово две хиљаде година. Важи одвајкада за једну од главних саобраћајница. Свој препознатљив изглед добила је у 18. веку. Председник општине Земун Гаврило Ковачевић обишао је Бежанијску улицу, у којој је изравнат коловоз, изведени су радови на успостављању канализационе мреже и постављен нови асфалт до раскрснице са Улицом рабина Алкалаја.
– Подржали смо иницијативу угоститеља да ова улица постане нови занатско-угоститељски центар Земуна јер је она његов симбол. Суграђани, нарочито староседеоци, знају колико је занатских радњи било некада. Предузетници који раде у овој улици затражили су да их подржимо у обнови старих заната, како би се улици вратио некадашњи дух. Намеравамо да урадимо пројекат свеобухватне реконструкције Бежанијске улице, да се обнове и тротоари и асфалт. Упутићемо Секретаријату за инвестиције иницијативу да се уради пројекат како би у наредном периоду ова улица била темељно обновљена – рекао је Ковачевић. До сада се радило у Бежанијској према Ивићевој и Сењском тргу, Орачкој и свим улицама са десне стране. Такође, радови су били и на Авијатичарском тргу, Академској, у Улици принца Павла (Штросмајерова) и Рабина Алкалаја. Тренутно се радови изводе у Светосавској, Дубровачкој, у једном делу Рабина Алкалаја, Јована Суботића и Стевана Марковића.
Реч је о великом пројекту који обухвата 30 улица. У питању је потпуно нова инфраструктура. У неким деловима, при крајевима улица није било канализационе мреже. Сад ће то бити све изграђено, укључујући и колектор. У питању је укупно 6,6 километара канализационе мреже и мреже за одвод отпадних вода. Ради се по фазама и парцијално да не би дошло до колапса саобраћаја и функционисања јавног превоза.
Украс Бежанијске улице су здања изузетне архитектонске лепоте – Ичкова кућа, кућа апотекара Штрајма, Харастијева кућа, зграда Српског дома из 1909. године, кућа доктора Шена саграђена 1927...
Бежанијска улица мирише на врућ хлеб, кифле и пецива који се месе у пекари старој сто година. Између два светска рата овде је било доста кујунџија, обућара, ташнера, бербера... Данас су у овој улици занатлије, које хватају корак са савременим добом, а чувају и оно најбоље из прошлости, показујући да је спој традиционалног и модерног најбоље решење. То се може препознати у бистроу, затим у пицерији где се пица пече у фуруни на дрва, код куварица које праве кнедле по бакином рецепту. Из ове улице нико неће отићи гладан – једни ће изабрати бургере, други ће пазарити домаћи пршут, вино и сиреве, а на крају се може наздравити и криглом „сока” од хмеља. Овој улици вредност дају и Гардош, Земунски кеј и још много тога што ће свако ко се запути у шетњу да препозна на свој начин и упише на мапу занимљивости овог дела града.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.