У Енглеској ускоро карантин за живину због птичијег грипа
ЛОНДОН - У целој Енглеској ће 7. новембра бити уведен карантин за живину и домаће птице ради сузбијања ширења птичијег грипа, саопштила је данас британска влада.
Власници ће морати да своје птице, без обзира на врсту или величину, држе у затвореном простору и поштују строге мере биолошке безбедности како би их заштитили од болести, наводи се у саопштењу британског Министарства за животну средини.
Карантин је већ уведен у неколико подручја у Енглеској пошто су здравствене власти утврдиле да је ризик од птичијег грипа међу дивљим птицама „веома висок”.
Током октобра је нађено више од 70 жаришта птичијег грипа у Енглеској, а болест је откривена и код дивљих птица.
По подацима Европске агенције за безбедност хране, у последњих годину дана морало је да буде убијено 47,7 милиона комада живине.
Неколико случајева преношења вируса на људе забележено је у Кини, Великој Британији, САД и Шпанији, преноси Бета.
Птичији грип је заразна болест птица која може да се пренесе на човека. Високо патогени вирус птичијег грипа Х5Н1 први пут је забележен 1997. године у Хонгконгу и од тада се проширио ван Азије.
Та болест се не преноси са човека на човека, већ су најугроженији људи који су у непосредном контакту с инфицираном живином.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.