Може ли Лондон да смири бес Албаније због изјаве о мигрантима
ЛОНДОН – Британска влада која је под притиском око руковођења приливом миграната на обалама земље, данас је покушала да умири Албанију чији је бес изазвала прозивањем албанских миграната.
Нова влада конзервативног премијера Ришија Сунака заузела је врло тврд став према имиграцији. Министарка унутрашњих послова Суела Бравермен је почетком недеље у Парламенту говорила о „инвазији” миграната на Британију и питала се о правом разлогу за долазак Албанаца, што је изазвало критике опозиције, УН и албанске владе.
После низа жустрих твитова јуче, у којима оптужује Лондон за дискриминацију, албански премијер Еди Рама данас је осудио „безумни говор” Лондона, који назива мигранте, посебно Албанце, „освајачима и гангстерима” да би скренуо пажњу од „потпуног неуспеха своје политике за контролу граница и криминала”.
Он је говорио новинарима у Берлину где је учествовао на самиту на коме је такође био британски министар спољних послова Џејмс Клеверли.
„Усмерити се на једну заједницу и говорити о криминалцима не звучи... много енглески... већ више личи на узвике у неком азилу”, рекао је Рама, пренела је Бета.
Он је јуче разговарао са шефом британске дипломатије који је у твитер поруци написао да се слажу око тога да треба прекинути економски модел кријумчара.
Јутрос је државни секретар Грејам Стјуарт задужен за питања климе али такође да говори медијима у име владе, покушавао да смири ситуацију.
Он је признао да су изречене „непримерене” речи због притиска који на локалне заједнице на југу Енглеске и на владу врши све већи долазак миграната у малим чамцима.
Он је изразио „захвалност” Лондона на сарадњи Тиране у борби против илегалне миграције.
Питање миграције је проблем за британску конзервативну владу која је обећала да ће Брегзит омогућити да се боље управља границама земље.
Готово 40.000 људи прешло је Ламанш од почетка године да стигне до Велике Британије, што је рекордан број. Од тог броја 12.000 су Албанци, према недавно датој цифри.
Удео Албанаца се још повећао последњих недеља према британским званичницима а сматра се да албанске криминалне банде предводе трговину миграната ка Великој Британији.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.