Кордићева: ДПС ставља ’уставну омчу’ око врата Ђукановићу
Од нашег дописника
Подгорица – Усвојеним изменама Закона о председнику Црне Горе не мењају се уставна решења, него се разрађују процедуре кроз које председник државе обавља Уставом предвиђене дужности. Председница Уставног одбора и посланица Демократског фронта Симонида Кордић поручила је да „намера закона није да се на било који начин одузму надлежности председнику државе”.
„Намера је да се кроз јасна процедурална правила отклоне све недоумице, пре свега око поступка именовања мандатара за састав владе, као и да се обезбеди неометано функционисање свих грана власти и спречи злоупотреба уставних овлашћења од самог председника”, наглашава Кордићева и додаје: „Институционална криза у којој се Црна Гора налази доживела је кулминацију одбијањем председника државе Мила Ђукановића да предложи скупштини мандатара, иако је то његова изричита уставна обавеза.”
Кад је реч о аргументу којим опозиција покушава да оспори закон, по речима Кордићеве „брани се стање кризе коју је изазвао председник државе, а то је да се законом не могу мењати уставна решења и то је истина”.
„Ђукановић је тако оставио Црну Гору без функционалне извршне власти и озбиљно угрозио демократске процесе. Одбијање да именује мандатара образложено је сумњом у постојање већинске подршке лидеру Демоса Миодрагу Лекићу”, подсећа Кордићева. „Уместо мандатара, председник је предложио скраћење мандата скупштини, што је парламентарна већина одбила, утврђујући тако неспорну подршку мандатару.”
Кордићева уверава да усвојене измене закона „дају шансу Ђукановићу да искористи своја уставна овлашћења, испуни обавезе, именује мандатара и избави земљу из институционалне кризе коју је он узроковао”.
„Браниоци неуставног поступка Ђукановића, у покушају да држе државу у стању политичког лимба, и даље оспоравају постојање јасне парламентарне већине с резултатима локалних избора. Ако следимо даље ту, истина изврнуту логику, поразом Демократске партије социјалиста (ДПС) на парламентарним изборима 30. августа морао би да се оспори легитимитет Ђукановића и његово право да обавља своју функцију”, оцењује Кордићева.
Додаје да „нико од победника избора 30. августа није негирао Ђукановићу да до краја изнесе мандат, али му није признао ни надуставни статус који покушава да му се додели”. Каже да је теза „парламентарне мањине, губитника избора 2020. године, да се ниједна уставна категорија не може третирати законима и то се противи логици и самом уставноправном уређењу”. Уверава да, ако би следила логика опозиције, „не би смео да постоји ни закон о скупштини, о влади, па ни сам пословник скупштине, којим се детаљно уређују процедуре у којима се реализују уставна овлашћења парламента”.
„Устав јасно ограничава право председника да за мандатара именује било кога, већ га обавезује да предлог утемељи на вољи парламентарне већине, кроз консултације са представницима парламентарних странака”, саопштава Кордићева. „Сетимо се да је именовање Дритана Абазовића за мандатара председник образложио тиме да се ’уверио кроз консултације да он има већинску парламентарну подршку’, а мандат дао (Здравку) Кривокапићу на основу потписа посланика”, каже Кордићева. „Према томе, ДПС-у је савршено јасно да оваквим оспоравањем закона директно ставља ’уставну омчу’ око врата свом председнику.”
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.