Српски представник ће водити дипломатију БиХ
Од нашег сталног дописника
Бањалука – Резултати избора који су одржани 2. октобра одредили су Додиков СНСД и Човићев ХДЗ БиХ као партије с највећом подршком унутар српског и хрватског народа, али састав будуће власти на нивоу БиХ би могао остати мистерија још неколико месеци. Јер према неким прогнозама, власт у заједничким органима БиХ неће бити формирана пре пролећа.
Опозиционе странке – СДС и ПДП успеле су да добију пет посланика у Представничком дому парламента БиХ, што значи да би теоретски могле бити део власти у органима у Сарајеву, али вође владајућег блока, који предводи Додикова странка, уверене су да ће њихови кадрови попунити Савет министара БиХ. Додуше, тек треба да уследи преузимање мандата и дужности новоизабраних званичника и посланика, што би по уобичајеним процедурама и прописима требало да уследи у наредних петнаестак дана. Најављено је да ће нова влада РС бити изабрана већ у току месеца и да ће је предводити актуелни премијер Радован Вишковић. Новоизабрани председник РС Милорад Додик изјавио је да коалиција коју предводи његова партија жели да обезбеди четири делегата за Дом народа на нивоу БиХ (од укупно пет у Клубу Срба), и двотрећинску већину у Скупштини РС за одбрану вета како би „заштитили Жељку Цвијановић у Председништву БиХ од очигледно узурпаторске позиције коју већ спремају друга два члана Председништва”, то јест Денис Бећировић и Жељко Комшић.
Додик каже да ће СНСД и ХДЗ БиХ заједно наступати на нивоу БиХ и да без тог учешћа „неће ни бити власти”.
„ХДЗ БиХ и СНСД ће одабрати партнера у Федерацији БиХ, што се није дешавало пре”, навео је Додик и нагласио да ће се у власт на нивоу БиХ ићи с онима који ће се обавезати на деблокаду непотребно заустављених пројеката у Српској – гасовода, аеродрома у Требињу и Хидроелектране „Бук Бијела”.
Први састанак би, према најавама, требало да одрже Додиков СНСД и Човићев ХДЗ. Због праксе етничке ротације, српски представници не виде проблем у томе да будући председавајући Савета министара буде из хрватског народа, то јест из ХДЗ-а БиХ. Човићев предлог за ту функцију имаће бланко подршку из Бањалуке.
С друге стране, Додик је рекао да ће његова коалиција преферирати Министарство финансија БиХ и још три, јер укупно четири ресора у Савету министара припадају Српској. Највероватније, рекао је, то ће бити Министарство спољне трговине и економских односа, те нагласио да Србима у наредном мандату припада и Министарство спољних послова БиХ, које је у минуле четири године неуставно водило спољну политику. Додик је рекао да се тренутно ради на обезбеђивању подршке у Скупштини РС за четири делегата у Дом народа из СНСД-а и да му за то „недостаје још један глас”, а у прилог уверења да ће СДСД бити део будуће власти у Сарајеву наводи: „Чињеница је да је Жељка Цвијановић у Председништву БиХ, да ћемо имати четири делегата у Дому народа, те да имамо највећи број посланика у парламенту БиХ – осам од укупно 14”, рекао је Додик и истакао да ће основна политика СНСД-а бити враћање на сцену Устава БиХ па је у том контексту најавио да ће ових дана послати писмо Доналду Трампу „како би обезбедио позицију Српске”, јер очекује да ће републиканци добити изборе за Представнички дом и да ће се следом тога њихов лидер за две године вратити на место председника Америке. Да ће успостава власти у Сарајеву бити мукотрпан посао слути се и по томе што се у Федерацији БиХ осам странака удружило против Изетбеговићевог СДА и најавило да ће власт формирати без те партије. Но, исход и успех тих планова којима руководи СДП Нермина Никшића – из које је дошао победник за председништво Денис Бећировић – знаће се тек после успоставе Дома народа ФБиХ, а процене највећег дела аналитичара јесу да би такав сценарио, уколико и успе у том ентитету, било тешко применити и на Човићеву партију, посебно због сарадње с Додиком. Провејавају убеђења да би доследност ове две партије – СНСД-а и ХДЗ-а могла бити пресудна и на то ко ће из бошњачког блока бити партнер за формирање Савета министара, али би се, по неким спекулацијама и у зависности од односа снага, после успоставе домова народа у пракси могле појавити и опречне иницијативе, то јест покушаји да се Додикова и Изетбеговићева, па можда и Човићева партија покушају искључити из преговора о формирању Савета министара БиХ.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.