Држава плаћа вантелесну оплодњу донираним репродуктивним ћелијама
Од наредног месецa у Србији ће о трошку државе бити омогућена вантелесна оплодња донираним репродуктивним материјалом, јајним ћелијама и сперматозоидима. За овај поступак моћи ће да се пријаве жене до 45. године које немају децу и које не могу помоћу својиx ћелија да имају потомство, жене које немају партнера и имају неостварено право на родитељство, као и оне које имају до 45. године код којих мушки партнер има дијагнозу азооспермије, односно нема могућност добијања детета.
Републички фонд за здравствено осигурање ће за све који улазе у овај поступак плаћати и донирани материјал и поступак вантелесне оплодње, а жене ће имати право на шест поступака оплодње.
РФЗО годишње упућује на овај поступак близу 8.000 парова, на шта се издваја око две милијарде динара на годишњем нивоу. Од ових осам хиљада парова, претпоставља се да ће око 1.500 поступака бити изведено донираним материјалом, за шта ће бити издвојена додатна средства од једне милијарде динара.
Сваке наредне године број поступака са донираним материјалом ће се повећавати (више од 1.500 поступака) и средства која држава издваја ће бити већа.
У Влади Србије за „Политику” истичу да једна вантелесна оплодња донираним јајним ћелијама износи 6.700 евра од чега цена средњег пакета (од шест до седам јајних ћелија) износи 3.500 евра, док транспорт материјала кошта 2.500 евра. Једна вантелесна оплодња донираним сперматозоидима износи 5.700 евра. Цена обичне вантелесне оплодње је 264.000 динара.
– Сви заинтересовани који улазе у процедуру вантелесне оплодње донираним материјалом моћи ће да бирају из које европске банке, са којом је закључен уговор, желе да се увезе репродуктивни материјал, било да се ради о јајним ћелијама, било о сперматозоидима. Они који су већ у процедури вантелесне оплодње у иностранству убудуће ће моћи да процес наставе у Србији тиме што ће бити омогућен увоз или о трошку државе, уколико испуњавају критеријуме, или о свом трошку ако не испуњавају критеријуме. Постоји неколико банака које дозвољавају извоз репродуктивног материјала (Шпанија, Грчка, Италија, скандинавске земље). Сада имамо уговор са банком репродуктивног материјала из Шпаније, а потребно је да се закључе уговори и са другим банкама – наглашавају у Влади Србије.
Централна банка где се чува репродуктивни материјал у Универзитетском клиничком центру Србије мора да започне процедуру закључивања уговора и са другим европским банкама, а потребно је да се промене четири правилника, од чега један у Министарству здравља и три у РФЗО-у. Почетак процедура за улазак у поступак вантелесне оплодње донираним материјалом о трошку државе је планиран за почетак децембра.
Захваљујући свим правима на вантелесну оплодњу које држава финансира као што су неограничени покушаји вештачке оплодње за прво дете, покушаји вантелесне за друго дете, неограничено замрзавање ембриона, померена старосна граница за жене до 45. године, уз поступке са донираним материјалом, Србија је поред Израела, једина земља на свету која обезбеђује толики обим права из ове области. Неке земље обезбеђују мањи број покушаја, попут Словеније, Данске и Белгије где парови имају право на шест покушаја, Хрватска на четири стимулисана покушаја, Црна Гора на три покушаја… Старосна граница је нижа за жене код свих осим у Израелу за обичан поступак вантелесне оплодње, а у неким државама попут Немачке и Хрватске парови доплаћују за поступак.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.