Како од греда и дасака направити барем столицу
Златибор – Изгледне шансе за већи број нових радних места и значајније приходе нуди наша дрвна индустрија. Потенцијали дрвопрераде су велики, нарочито ако би се резана грађа претварала у финалне производе. То је једна од порука недавног скупа о унапређењу предузетништва у дрвеној индустрији, који је на Златибору, уз мини-сајам иновативних производа од дрвета, организовала Регионална асоцијација власника приватних шума „Оморика” из Златиборског округа, најбогатијег дрветом као сировином.
Реченом у прилог иду подаци које је представила РАШ „Оморика”. Мада је, наводе, безмало половина овог округа покривена шумама, овде има врло мало предузећа која праве финалне производе од дрвета. Углавном се обавља само примарна прерада и продаја полупроизвода (даске, греде и слично):
– Примера ради, у 2015. години извоз резане грађе лишћара из Србије износио је 145.000 метара кубних, са оствареном вредношћу од 45,3 милиона евра. Када би се ова количина резане грађе прерадила само у столице, из ње би се добило око пет милиона комада столица, чија би вредност у извозу могла да достигне око 265 милиона евра, или 5,8 пута више у односу на остварену вредност извоза резане грађе као полупроизвода. Тај процес прераде наведене количине генерисао би најмање 5.000 нових радних места – наводе у РАШ „Оморици” податке професора Бранка Главоњића са Шумарског факултета у Београду. Томе додају да је у Златиборском округу одржива годишња производња сировине преко 120.000 метара кубних обловине, што наводи на закључак да је потенцијал за унапређење огроман.
По изјави Ђорђа Марића, консултанта асоцијације „Оморика”, тема поменутог мини-сајма на Златибору није била само прича о малим дрвопрерађивачима и њиховим проблемима, већ о начину како да дрво, које је домаћа сировина, у потпуности и до краја прерадимо у нашој земљи, да овде буде претворено у финални производ и продато.
– Ми смо регион пребогат дрветом, али у овом тренутку на прсте једне руке можемо да набројимо фирме које производе финалне продукте од дрвета. Углавном су ту даске, греде, полупроизводи и, евентуално, пелет као неко високовредно дрвно гориво – изјавио је Марић.
На скупу о унапређењу дрвног предузетништва говорили су и представници Европске банке за обнову и развој, РРА „Златибор” и Удружења привредника и предузетника Србије. Дејан Тонић из Европске банке за обнову и развој након скупа је изјавио да та банка сматра да је изузетно важно подржати овај сектор, пре свега произвођаче и оне који почињу да реализују своје идеје. Сваки вид организовања већег броја предузетника заинтересованих за унапређење пословања идеалан је начин да заинтересовани у више бизниса добију правовремене информације – казао је он.
Поједини мањи произвођачи приказали су овде своја умећа у изради предмета од дрвета, играчака, ситне дрвенарије. „Овај сајам је веома добар за произвођаче, јер може да се чује за нас, да се удружимо јер је заједничким снагама све лакше, да поразговарамо с људима који могу да нам помогну у овом послу”, изјавила је на Златибору Валентина Китић из Ниша, која се бави израдом дрвене кухињске галантерије.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.