Празник и протест просветних радника
Унија синдиката просветних радника Србије (УСПРС) јуче, на Дан просветних радника, није празновала него протестовала пред здањем владе у Немањиној улици у Београду. Наставници су исказали опште незадовољство материјалним статусом, затражили већа издвајања из буџета за образовање и веће плате за запослене у просвети које су, како је истакнуто, испод републичког просека. Председница овог синдиката Јасна Јанковић нагласила је да би зараде школским радницима у наредне три године требало да буду 20 одсто веће да би просвета достигла остале јавне службе. Нових захтева нису имали да предају новој влади, а подсетили су на старе које понављају одавно на сваком протестном скупу.
– Не, немамо нове захтеве да предамо, зато што смо наше захтеве предавали толико пута да верујем да свака од ових канцеларија иза нас има по неки примерак захтева УСПРС. Већ дуже време наши захтеви су исти зато што се не испуњавају. Први – у Србији је постало срамота тражити већу зараду, кажу: „Ћути, увек може горе, смањиће и ово што имамо.” Дакле, испод републичког просека смо, 80 одсто нас је високообразованих и тражимо веће зараде, није нас стид, желимо да овде радимо и квалитетније и да можемо да живимо од своје плате – говорила је Јанковићева пред зградом владе.
Подсетила је да су просветни радници, чланови синдиката којим руководи, тражили 20 одсто повећање зарада кроз ребаланс буџета, па истакла да нису знали да ће тај новац отићи неком другом, на пример, Србија гасу или Електропривреди, а да се просветних радника нико није сетио. Чланови УСПРС указали су да и даље недостаје квалитетан социјални дијалог, да су просветни радници оптерећени административним пословима уместо да се баве ђацима и наставом, као и да неће одустати од захтева да се смањи број ученика у одељењу на максимално 24.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.