Сваке недеље поједемо пластику у количини једне кредитне картице
Микропластика која се налази у свакодневној употреби је толико распрострањена да стручњаци наводе да свака просечна особа поједе једну платну картицу недељно. Иако је тешко да избегнемо уношење ових штетних компоненти, можемо да избегнете гутање малих пластичних честица које се већ налазе свуда, чак и у мајчином млеку.
Користите кесе за вишекратну употребу
Један од најбољих начина да се избегне пластика почиње куповином на локалној пијаци, јер када купујемо храну од локалних узгајивача, заобилазимо пластичну амбалажу.
Пластичне кесе загађују океане и штете дивљим животињама, оно што је најважније не распадају се у потпуности, већ се претварају у микропластику, преноси Слободна Далмација.
Будите избирљиви када купујете месо
Иако је месо локалног порекла знатно скупље од робе доступне у продавници, цена би могла да се исплати када је у питању смањење потрошње микропластике. Недавно су научници пронашли пластику и у крвотоку крава и свиња, што је довело до откриcћа микропластике у животињском млеку и упакованом месу.
Потражите производе који нису упаковани у пластику
Огромна количина хране долази на тржиште упакована у пластику. Поред тога, месо које је доступно у продавници пакује се на тацне од стиропора. Студија о паковању хране и року трајања открила је да су ове посуде обично направљене од екструдираног полистирена, материјала који ослобађа микропластику коју је тешко уклонити чак и испирањем. Било би добро да локални месари пакују месо у воштани папир или месарски папир без пластике, а који се може компостирати.
Пијење из пластичних флаша није тако безбедно као што мислите. Студија из 2018. године показала је да је 93 одсто тестираних флаша за воду контаминирано микропластиком.
Ни пластичне ни папирне шољице за кафу
Пластичне чаше нису безбедне, али ни папирне нису најбољи избор ако желите да избегнете мешање. Већина производа од папира који се користе са течностима садрже скривену пластичну подлогу, од папирних кутија за млеко до кутија за сладолед, папирних тањира и папирних чаша.
Чувајте храну у стакленој посуди
Штетне хемикалије и микропластика могу се увући у храну паковану у пластичним посудама, што доводи до директног конзумирања микропластике. Истраживања су показала да пластична амбалажа уопште не продужава рок трајања производа, а ова пракса у великој мери доприноси загађењу пластиком, што доводи до стварања веће количине микропластике.
„Пластичне” рибе и морски плодови
Микропластичне честице су премале да би их зауставили филтери за пречишћавање отпадних вода. Они на крају стигну до океана, где се распадају на честице које су довољно мале да их организми планктона поједу. Одатле се пластика пробија кроз ланац исхране све док не контаминира већину рибе коју једемо. Истраживачи су пронашли микропластику у свим узорцима које су проучавали. Док су претходне студије пружиле доказе да веће рибе које су врхунски предатори садрже више живе, подаци из нових студија откривају супротно: веће рибе имају више микропластике у целини, али мање рибе имају више микропластике по граму ткива.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.