Преминуо Владимир Логунов, некадашњи првак и директор Балета Народног позоришта
Некадашњи првак и директор Балета Народног позоришта и признати педагог Владимир Логунов преминуо је данас у Београду, у 80. години, саопштило је Народно позориште.
Прва стручна сазнања о уметности игре, овај рођени Београђанин добио је у Сплиту, на часовима балета код педагога Миле Катић.
Дипломирао је у родном граду, у Балетској школи „Лујо Давичо”, у класи чувене Нине Кирсанове 1964. године када постаје и стални члан Балета Народног позоришта у Београду.
Како се наводи у саопштењу, веома брзо, као солиста, остварио је низ значајних улога - Хиларион („Жизела“), Ротбарт („Лабудово језеро“), Карењин („Ана Карењина“), Саветник Линдорф/ Спаланцаније/ Доктор Миракл/ Депертуто („Хофманове приче“), Султан („Охридска легенда“), Копелијус („Копелија“)…
Средином седамдесетих година прошлог века, био је на специјализацији за кореографију у Москви, на престижној Позоришној академији „Гитис”. Тај период имао је за њега огроман значај, јер му је, између осталог, отворио и могућност да се нађе на уметничком извору сценских поставки класичног балетског наслеђа.
Његов веома богат кореографски опус обухватао је рад у бројним позориштима широм некадашње Југославије, али и у иностранству.
Логунов је био први балетски уметник који је примио Златну медаљу за заслуге председника Србије, 2021. године.
У његовој богатој колекцији, између осталих, налазе се и Бронзане медаље (1982, 1984) и Сребрна медаља (1986) са Југословенских балетских такмичења у Новом Саду, у категорији кореографа, Награда за вишегодишње свестрано деловање у образовану младих талената (Заједница музичких и балетских педагога Србије), Награда „Димитрије Парлић” за најбоље кореографско остварење у сезони 2001/02, за представу „Доктор Џекил и мистер Хајд”, Награда за животно дело (Удружење балетских уметника Србије), Признање за национални допринос култури, Специјални Златни беочуг за животно дело.
Осим као солиста, а потом и првак ансамбла, оставио је значајан траг и као директор Балета обављајући, с великим успехом, ту функцију у периоду од 1980. до 1985. године. Остао је у националном театру и после тога, до краја играчке каријере, до септембра 1992. године, када прелази да ради као педагог у Балетској школи „Лујо Давичо”.
Једно време био је и директор Балета Српског народног позоришта у Новом Саду, пренео је Танјуг.
Својим богатим уметничким опусом, као играч и кореограф, а потом и признати педагог, Владимир Логунов оставио је неизбрисив траг на југословенској и српској балетској сцени.
Део импресивне каријере тог вансеријског уметника, чије се име у свету балета изговарало са посебним поштовањем и уважавањем, представљен је јавности 31. октобра у оквиру изложбе „Изазов балетског триптихона Владимир Логунов - балетски играч, педагог и кореограф”, ауторке Милене Јауковић.
Време и место сахране биће накнадно објављени.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.