Нова мерна јединица за контролу дијабетеса
Према проценама Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Србији око 770.000 особа живи са дијабетесом, од чега око 30.000 људи има дијабетес тип 1. Поред важности да се болест дијагностикује на време, веома је битно да особе са дијабетесом имају доступну савремену терапију. Зато у сусрет Светском дану дијабетеса, који се обележава 14. новембра, радује вест да постоје апарати за мерење глукозе, који показују време у оптималном опсегу гликемије (Time in Range) и доступни су у Србији. Ови апарати значајно олакшавају и побољшавају квалитет живота особама са дијабетесом, јер време у оптималном опсегу гликемије показује колико је времена ваш шећер био у циљаном опсегу, као и колико времена је концентрација глукозе била повишена (хипергликемија), а колико ниска (хипогликемија).
– Ниво глукозе у крви може да се мења значајно и у року од само неколико минута, па тако конвенционални показатељи дијабетеса имају извесна ограничења и не могу да прикажу све ове осцилације на дневном нивоу. То је посебно важно код особа које живе са дијабетесом тип 1, за које је битно да континуирано имају прави увид у кретања глукозе, а то омогућава управо време у оптималном опсегу гликемије – објашњава академик проф. др Небојша Лалић, ендокринолог и директор Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма КЦС.
Време у оптималном опсегу гликемије нуди динамички увид у кретања вредности глукозе код особа са дијабетесом, омогућује увид у варијабилност гликемије, као и праћење и поређење метаболичке регулације. Оно има предност у односу на ХбА1ц – гликозилирани хемоглобин, јер пружа увид особама са дијабетесом како да прилагоде уобичајене дневне активности, рекреацију, терапију и исхрану како би што дуже биле у циљаном времену у распону. Зато се за време у оптималном опсегу гликемије (Time in Range) каже да је нова мерна јединица за контролу дијабетеса, а савремени приступи лечења препоручују да особе са дијабетесом настоје да проведу 70 одсто или више времена унутар свог циљаног опсега глукозе (Time in Range).
– Време у оптималном опсегу гликемије показују сензори за мерење глукозе у међућелијској течности без појединачног мерења глукозе и без калибрације и доступни су у Србији. Ови сензори пружају модеран начин мерења глукозе нон-стоп и дају јако поуздане резултате. Омогућавају миран сан пацијентима јер је помоћу приказаних вредности могуће лакше пратити вредности глукозе током ноћи и спречити улазак у хипогликемију, која представља највећи проблем пацијентима на инсулину. С новим сензорима који показују време у оптималном опсегу гликемије види се заправо стварна кривуља кретања гликемије – каже Александар Опачић, председник Дијабетолошког савеза Србије.
Време у оптималном опсегу гликемије доприноси лакшем управљању дијабетесом, показује циљ коме треба тежити и тако доприноси бољем квалитету живота особа са дијабетесом.
Бесплатно мерење шећера
Шећерна болест (дијабетес мелитус) једна је од најчешћих незаразних болести. Број оболелих од шећерне болести већ дужи низ година расте и поприма размере глобалне епидемије. Иако се највише инциденције региструју у развијеним земљама, највећи пораст оболелих очекује се у земљама у развоју. Дијабетес је у свету пети, а у Србији трећи водећи узрок умирања од свих узрока смрти и пети узрок оптерећења болешћу. У циљу подизања свести становништва о овој опакој болести и огромног значаја превенције, Служба за поливалентну патронажу Дома здравља „Вождовац” и Црвени крст Вождовац планирају заједничку кампању 14. новембра у ТЦ „Стадион” од 9 до 11 часова, у оквиру које ће грађанима бесплатно мерити шећер, проверавати крвни притисак, давати здравствене савете, мерити БМИ (индекс телесне масе) и делити разни здравствено-пропагандни материјал.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.