Да ли је Трамп постао бреме за странку
ВАШИНГТОН - Два гувернера из редова Републиканске странке САД указала су данас, отворено или између редова, да је бивши председник САД Доналд Трамп постао оптерећење за ту партију након што је она на тзв међуизборима за амерички Конгрес, гувернере и функције у савезним државама прошла слабије него што се очекивало и није успела да преузме потпуну контролу над Конгресом.
Како преноси Би-Би-Си, гувернер савезне државе Њу Хемпшајер Крис Сунуну оценио је као „ужасну идеју” могућност да Доналд Трамп следеће седмице обзнани свој улазак у трку за републиканског председничког кандидата, док је гувернер Мериленда Лари Хоган рекао да је ово „трећи пут узастопце” да Трамп кошта републиканце доброг резултата на изборима.
Крис Сунуну је у изјави за америчку медијску мрежу Еј-Би-Си указао да са приближавањем празничне сезоне људи желе да се склоне од политике, и оценио, у погледу идеје о Трамповој кандидатури за председничке изборе 2024. године, да је „напросто ужасна идеја да се сада дају политичке обзнане”.
Сунуну сматра да је за низак „квалитет кандидата” кривац за лош резултат његове странке на међуизборима. ;
„Постоји утисак о екстремизму којим су републикански кандидати били означени - с правом или не”, рекао је и оценио да су кандидати Демократске странке „направили добар посао тиме што су дефинисали многе од тих кандидата (као екстремисте) пре но што су они уопште добили шансу да се представе”.
Сунуну је резултате избора протумачио као „одбацивање екстремизма”, али је одбио да Трампа окриви директно, изневши тврдњу да у САД постоје „екстремна левица и екстремна десница”.
Републикански гувернер Мериленда Лари Хоган - иначе дугогодишњи критичар Трампа - рекао је за Си-Ен-Ен да је на овим изборима требало да се деси прогнозирани „црвени (републикански) талас” с обзиром на низак рејтинг председника САД Џозефа Бајдена, и да су „ово трећи избори за редом на којима нас Трамп кошта резултата”. ;
„Рекао је да ћемо се уморити од победа. Па, ја сам уморан од пораза”, додао је.
Према његовим речима, добро су прошли републикански кандидати који су у предизборној кампањи говорили о питањима од значаја као што су економија и криминал, док су лоше прошли они који су се усредсредили на „теорије завере” и питања која нису од значаја.
Победом у трци за сенаторско место из Аризоне, демократе су обезбедиле себи контролу над горњим домом Конгреса, Сенатом, док ће контролу над доњим домом, Представничким домом, највероватније имати републиканци, али са веома малом већином. ;
Демократе, из чијих редова долази председник САД Џозеф Бајден, оствариле су најбољи резултат неке странке на америчким међуизборима у последњих 20 година. На тим изборима, који се одржавају тачно на пола мандата америчког председника, готово по правилу губи она странка из чијих је редова председник.
Демократе од 2020. године имају контролу над оба дома Конгреса, па се очекивало да ће на овим изборима контролу преузети републиканци, због слабог Бајденовог рејтинга у истраживањима јавног мњења и историјски велике инфлације.
Бројни републикански кандидати, иза којих је стао Доналд Трамп, а који подржавају његове тврдње да су председнички избори из 2020. године на којима је он изгубио од Бајдена били покрадени, изгубили су на међуизборима, па су у редовима републиканаца кренула међусобна оптуживања за слабије изборне резултате странке од очекиваних. Део странке сматра да су Трамп и Трампово инсистирање на причи о изборној крађи постали бреме за странку.
Трамп је такође најавио да ће 15. новембра обзнанити „велику најаву”, што се врло раширено сматра објавом његове кандидатуре за председника САД 2024. године. ; ;
Подели ову вест




Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.